Твори зарубіжної (світової) літератури

Артур Конан Дойл. Біографія

artur_konan_doil

Біографія та твори Артур Конан Дойл

Артур Конан Дойл (також сер Артур Ігнатіус Конан Дойл, Конан-Дойль та Конан-Дойл) (22 травня 1859 – 7 липня 1930) – шотландський письменник, автор дедективів, головними героями яких є Шерлок Голмс та лікар Ватсон. Є різні варіанти написання його імені та прізвища, при цьому прізвищем є Дойл, натомість Конан — друге ім’я, яке стало частиною подвійного прізвища. У літературі зустрічається кільька варіантів написання імені та прізвища письменника.

Артур Конан Дойл народився у столиці Шотландії Единбурзі 22 травня 1859 року. Хоча його батько Чарльз Алтамонт Дойл був архітектором та художником значний вплив на захоплення майбутнього письменника пригодами, рицарськими традиціями мала його мати Мері Фолі. Саме вона прищепила йому і любов до літератури. Зокрема від неї він успадкував талант оповідача, який виявився вже у період його навчання у підготовчій школі Годдера та у єзуїтському коледжі Стонігерст у графстві Ланкашир де він навчався протягом 1869-1876.

Під час навчання в Единбурзькому університеті (1876-1881) його характеризували як старанного студента, що багато часу проводить читабчи книги. Вже у студентські роки, а саме у жовтні 1879 року Артур Конан Дойль надрукував своє перше оповідання “Таємниця Сесасської долини”. Останні студенські канікули плавав на судні, де працював корабеьним лікарем. Таким чином йому вдалось побувати в Арктиці. 1881 року отримав диплом та став бакалавром медицини та магістром хірургії. Протягом восьми років, а саме у 1882-1890 років працював лікарем, на початку своєї практики здійснив ще одну морську подорож до Західної Африки. З 1891 року його основною професією стає літературна діяльність, натомість медичну практику він завершив. Артур Конан Дойль був двічі одружений — 1885 року одружився з Луїзою Гокінс, однак 1906 року вона померла від туберкулььозу. Наступного, 1907 року одружився вдруге з Джині Лекі. Загалом він мав п’ятьої дітей — двох від першого шлюбу та трьох — від другого. 7 липня 1930 року пистменник помер у власному будинку в Кроуборо, графство Сассекс, що на півдні Англії. Причиною смерті став серцевий напад.

Твори Артур Конан Дойл

Вже перший роман Артура Конан Дойля “Пригоди Міка Кларка”, який він написав у лютому 1888 року припав до смаку публіці. Роман присвячено повстанню, яке мало своїм завданням повалити короля Якова ІІ, а дії відбувались 1685 року. Наступним важливим романом став присвячений Столітній війні роман “Білий загін”, який вийшов у світ 1891 року. Тема Наполеонівських воєн стала основою історичного роману Артура Конан Дойля “Родні Стоун”, який вийшов у світ 1896 року. Також темі наполеонівських воєн присвячені романи “Подвиги бригадира Жерара” та “Пригоди бригадира Жерара”.

Однак справжню славу письменнику принесла його серія оповідань “Пригоди Шерлока Голмса”, перше оповідання “Скандал у Богемії” було опубліковане 1891 року. Головний герой — приватний дедектив Шерлок Голмс має свого прототипа — професора Единбурзького університету Джозефа Белла, який вмів з дрібних деталей “прочитати” характер та минуле людини. Протягом двох років Артур Конан Дойль написав кілька оповідань з цієї серії, вони настільки полюбились читачам, що коли 1893 року в оповіданні “Остання справа Голмса” він вирішив покінчити із своїм героєм у сутичці з професором Моріарті, цього публіка не сприйняла, тож його довелось “воскресити”. Загалом до Голмсівскої серії входить чотири романи: “Етюд у багряних тонах” (1887), “Знак чотирьох” (1890), “Собака Баскервілів” (1900), “Долина жаху” (1915) та п’ять збірок оповідань серед яких “Пригоди Шерлока Голмса” (1892), “Записки про Шерлка Голмса” (1894) та “Повернення Шерлока Голмса” (1905). Шерлок Голмс став легендарною постаттю, за опопвіданнями знято безліч фільмів, а в квартирі за адресою: Лондон, Бейкер-стріт, 221В, де начебто тривалий час мешкали Шерлок Голмс та його компаньйон лікар Ватсон тепер працює музей.