Твори зарубіжної (світової) літератури

Ганс Крістіан Андерсен. Біографія

gansa_kristiana_andersena

Біоргафія Ганса Крістіана Андерсена

Ганс Крістіан Андерсен (2 квітня1805, Оденсе — 4 серпня 1875, Копенгаген) — видатний данський письменник та казкар. Він народився у бідній сім’ї, яка мешкала у місті Оденсе, що на острові Фюн.Батько Ганс Андерсен (1782-1816) працював шевцем, а мати Ганна Марі Андерсдаттер (1775-1833) була прачкою, у дитинстві жебракувала і поховали її на кладовищі для бідних.

Життя казкаря Ганса Крістіана Андерсена оповите багатьма легендами, одна з них пов’язана з начеб-то королівським походженням Андерсена. Грунтується вона на власноручно написаній казкарем біографії у якій він стверджував, що у дитинстві його єдиним приятелем був принц Фрітс, який згодом став данським королем Фредеріком VІІ. І ця дружба начебто тривала вже у дорослому віці, до смерті Фредеріка VІІ.

Хоча батьки майбутнього письменника жили бідно, однак вонии турбувались про малого Ганса, батько йому майстрував різноманітні іграшки. Також батько читав вголос Біблію, історичні романи та опопвідання, а від матері він чув різноманітні нарожні перекази та пісні. Втім сам Ганс Крістіан Андесен ріс доволі замкнутою дитиною, він був мрійником, а його улюбленою розвагою був ляльковий театр, де він влаштовував імпровізовані вистави. З цієї ж причини з нього часто знущались сусідські діти.

Однак проблеми у хлопчика почались після того, як 1816 року помер його батько. Мати мусіла вийти вдруге заміж, а самого Ганса Крістіана Андерсона віддали у підмайстри спочатку на суконну, а потім на тютюнову фабрику.

Проблема була ще й у тому, що малолітній Андерсон не любив вчитись, тож так і не зумів отримати доброю освіти. У дитинстві час від часу ходив у школу для бідняків, де викладали Закон Божий, письмо та арифметику, однак писати та читати він навчився лише у 10 років, однак відзначився тим, що розповідав учням різноманітні вигадані історії. Згодом матір перевала його у благодійну школу головною перевагою якої була відсутність фізичних покарань. Саме у цей період хлопець познайомився із справжнім театром — до Оденсе приїхала театральна трупа з Копенгагена, і для вистави був потрібен статист — таким чином Ганс Крістіан Андерсен отримав безсловесну роль кучера.

1819 року Ганс вперше потрапив до Копенгагена де отримав змогу вивчати данську, німецьку та латину, літературу а також відвідувати балетну школу. Разом з тим його головною метою стало потрапити працювати до театру. Попри неефектну зовнішність, завдяки чудовому сопрано та з жалю його взяли до Королівського театру, втім там він мав лише другорядні ролі. Втім закріпитись у трупі Королівського театру Гансу Крістіану Андерсу так і не вдалось, врешті у нього почалась вікова ломка голосу і його звільнили з театру. Після цього він, за порадою приятелів-театралів почав писати, першим його твором стала п’єса в п’яти актах “Сонце ельфів”. І хоча гроші на видання книги дав король Данії, однак книгу ніхто не купував. Однак знайомі поклопотали перед королем Данії Фредеріком VІ, і той дозволив йому вчитись у школі в містечку Слагельсе.

Так у 1822 році 17-річний юнак став другокласником, втім він так і не навчився грамотно писати. Жив надзвичайно бідно, хоча і не полишав спроб стати письменником. Врешті на нього звернув увагу директор копенгагенського театру Й.Колліна, який домігся виділення йому стипендії та права навчатись у школі-гімназії Гельсінгера. І хоча таким чином проблема злиднів для Ганса Крістіана Андерсена була вирішена, однак саме навчання у школі він згодом згадував як найпохмуріший період свого життя.

1826-1827 роках Андерсен опублікував свої перші вірші “Вечір” та “Вмираюче дитя”, які отримали позитивні відгуки. 1828 року вступив до Копенгагенського університету, по закінчені якого отримав звання кандидата філософії. Навчання поєднувавз роботою сценариста, написаний ним водевіль був поставлений у Королівському театрі. Таким чином отримавши гонорар він зумів вирушити у свою першу подорож до Німеччини. 1833 року у подарунок королю Фредеріку написав цикл віршів про Данію. Король щедро заплатив йому за працю, тож Ганс Крістіан Андерсен зумів вирушити вже у подорож Європою. Загалом Андерсон 29 разів виїжджав за межі Данії та 10 років прожив за кордоном, де познайомився з Генріхом Гейне, Чарльзом Діккенсом, Віктором Гюго та Оноре де Бальзаком і Олександром Дюма.

Андерсен користувався заступництвом короля Данії Крістіана VІІІ, а після його смерті написав кілька патріотичних віршів.

Твори Ганса Крістіана Андерсена

Ганс Крістіан Андерсен ніколи не був одружений та ніколи не мав дітей. Втім в історію літератури він увійшов як автор таких відомих казок, як “Непохитний олов’яний солдатик”, “Гидке каченя”, “Снігова королева”, “Дюймовочка”, “Дівчина з сірниками”, “Принцеса на горошині”. Його казки перекладено на 150 мов світу, на їх основі знято мультфільми, кінофільми, театральні вистави.