Твори зарубіжної (світової) літератури

Оноре де Бальзак. Біографія

onore_balzac

Оноре де Бальзак: фбіографія та твори

Оноре де Бальзак (20 травня 1799 — 18 серпня 1850) — французький прозаїк, романіст та драматург, головний твір якого — цикл романів “Людська комедія”. Значна частина біографії Оноре де Бальзака безпосередньо пов’язана з Україною.

Дід письменника був селянином, а вже батько змінив прізвище з Бальса на Бальзак та додав до нього шляхетну частку “де”.Втім сам письменник стверджував, що належить до давнього французького роду Бальзак д’Антрег. Так чи інакше, його батько був заможним селянином, а сам письмнник народився у місті Тур 20 травня 1799 року. Однак мати не цікавилась його вихованням, тож виховувався майбутній письменник в інтернаті. Коли йому виповнилось 7 років почав навчатись у Вандомському училищі, однак освіта там не була доброю, навчальний заклад відзначався суворою дисципліною. 1814 року хлопець захворів, тож його спочатку забрали додому, також того ж року сім’я Бальзаків переїхала до Парижу. Там спочатку навчався у приватних школах, а згодом у Сорбонні, практику проходив у одній з адвокатських контор Парижу.

Твори Оноре де Бальзака

Втім життя у французькій столиці відзначилось матеріальними нестатками — 1819 року батько звільнився з роботи, однак так і не отримав пенсії. Тож Оноре де Балььзак, який на той час вже мав диплом юриста мусів працювати. Однак виникла проблема — кар’єра юриста його не приваблювала, він хотів стати письменником. Батько спочатку погодився підтримати його матеріально, однак за умови, що хлопець підтвердить свій талант. Та драма “Кромвель” не сподобалась родичам і батько відмовився від його підтримки.

Спочатку літературна творчість не приносила успіху молодому Оноре де Бальзаку — з 1821 року він жив у Мансарді де писав “готичні романи” на які тоді була мода. Хоча вони не дали грошей, однак дозвлили відпрацювати йому майстерність. Врешті 1829 року Бальзак написав роман “Останній шуан”, який приніс йому славу оригінального письменика.

Аби владнати проблеми з боргами письменник був змушений працювати по 16 годин на добу. Також він вів активне світське життя. До своєї смерті був боржником, тож темі фінансових інтриг був присвячений і його перший зрілий роман “Гобсек” (1830). 1830-ті роки відзначились його видатними творами “Шагренева шкіра”, “Полковник Шабер”, “Євгенія Гранде”. Вже тоді виявилась його схильність до великих літературних циклів, тож виникла ідея об’єднати їх в одну епопею, назва якої — “Людська комедія” виникла 1840 року. До неї увійшли і твори, написані згодом, як романи “Втрачені ілюзії”, “Розкоші та злидні куртизанок”. Свій останній роман “Селяни” Бальзак так і не зумів дописати.

Значна частина біографії Оноре де Бальзака пов’язана з Україною. 1832 року він отримав листа з Одеси, який був підписаний “Іноземка”. Нею виявилась поміщиця Евеліна Ганська, кий належав маєток поблизу Бердичева. Між ними почалось листування, а згодом вони зустрілись у Швейцарії. Однак Евеліна Ганська була заміжньою, тож одружиттись вони не могли. І хоча її чоловік помер 1841 року, однак повінчатись вони змогли лише 1841 року, протягом цього часу вони зустрічались у різних містах Європи та Росії. Також Бальзак відвідував Україну 1847-1848 а такод 1849-1850 років, збереглися його спогади про Україну, зокрема відвідував Київ і навіть почав писати нарис “Лист про Київ”. 1850 року в косльолі Святої Варвари у Бердичеві вони повінчались. Помер письменник 18 серпня 1850 року в Парижі.