Твори зарубіжної (світової) літератури

Астрід Анна Емілія Ліндґрен. Біографія

astrid_anna_emiliya_lindgren

Астрід Анна Емілія Ліндґрен: біографія та твори

Астрід Анна Емілія Ліндґрен (дівоче прізвище Ерікссон) (14 листопада 1907 – 28 січня 2002) – відома шведська дитяча письменниця, у світову літературу увійшла завдяки “Карлсону, який живе на даху” та “Пеппі Довга панчоха”.

Астрід Ерікссон народилась у родині фермера Самуеля Авґуста та Ганни (дівоче прізвище Джонссон) на півдні Швеції у містечку Віммербю, що у провінції Смоланд. Астрід Ліндґрен була другою дитиною у сім’ї. Її старший брат Ґуннар був депутатом шведського парламенту. Також мала двох молодших сестер Ганну Інґрід Стіну та Інґеґерд Брітту Саломе. У сім’ї панувала любов, турбота та побожність, згодом Астрід Ліндґрен присвятила своїм батькам біографічну повість “Самуель Август з Севедсторпа та Ганна з Гюльта”.

Твори Астрід Анна Емілія Ліндґрен

Вже у 16 років почала працювати репортером у невеликій газеті «Wimmerby Tidningen», однак у 18 років завагітніла, звільнилась з роботи та переїхала до Стокгольма. Там вона поєднувала навчання на курсах машинопису та стенографії та роботу. Вже у Стокгольмі у неї народився син Ларс, однак їй довелось віддати його на вихованням знайомим з Копенгагену. Мусіла одночасно працювати на кількох роботах, адже їй часто доводилось їздити до Копенгагену. Згодом вона змогла забрати сина.

Пізніше Астрід Ліндґрен працювала секретаркою Королівського товариства автомобілістів та вийшла заміж за його керівника Стюре Ліндґрена — вони одружилися 1931 року, а у 1934 році у них народилась дочка Карін. 1961 року з чоловіком замешкали в районі Стокгольму Васастан — у цій квартирі Астрід прожила понад 60 років, аж до своєї смерті 28 січня 2002 року.

Астрід Ліндґрен відзначалась дуже товариським характером, любила цікаві оповіді, жарти та казки. Також дуже любила читати, зокрема казки — цю пристрасть вона успадкувала ще від батьків. Будучи людщиною вразливою з часом усвідомила, що й сама може писати. Займаючись зі своїми дітьми розповідала їм цікаві історії, а 1941 року вперше записала повість, яку розповіла своїй доньці. Через три роки подала повість до видавництва, однак її не надрукували — це була “Пеппі Довга панчоха”. Однак наступна повість “У Бріт-Марі легшає на серці” вже мала успіх — інше видавництво оголосило конкурс на найкращу дитячу книгу і вона отримала другу премію. Так відбувся її письменницький дебют. Однак вже наступного року Астрід Ліндґрен подала на конкурс відхилений раніше рукопис “Пеппі Довгої панчохи” — цього разу він отримав першу премію, книгу не лише видали, а й почався її тріумф — загалом її перекладено на 60 мов, це одна з найпопулярніших дитячих книг у світі.

1955 року вийшла повість Астрід Ліндґрен “Малий і Карлсон, який живе на даху”, 1962 року її продовження “Карлсон прилітає знову”, 1968 — “Нові пригоди Карлсона, що живе на даху” — ця трилогія мала шалений успіх, вона неодноразово перевидавалась у багатьох країнах, за її сюжетом знято численні повнометражні фільми та мультфільми різними мовами.

Астрід Ліндґрен написала більше 40 повістей, також вона робила “Книжки-малюнки” для найменших дітей — у цих книгах малюнків більше, ніж тексту. Вона лауреатка численних нагород та престижних премій, найвідоміша з них — медаль Ганса Крістіана Андерсена, яку вона отримала 1958 року, а вже 1967 року на її честь почали вручати Премію Астрід Ліндґрен за кращі твори для дітей шведською мовою.