Твори зарубіжної (світової) літератури

Міхаель Енде. Біографія

ende

Біографія та твори Міхаеля Енде

Міхаель Енде (повне ім’я Міхаель Андреас Гельмут Енде) (12 листопада 1929 – 28 серпня 1995) – німецький дитячий письменник, його твори перекладено на 40 мов народів світу, за його сюжетами знято фільми та мультфільми.

Міхаель Енде народився 12 листопада 1929 року в Гарміш-Партенкірхен, його батько — скульптор та художника Едгар Карл Енде, мати Луїза Енде працювала фізіотерапевтом. Оскільки картини батька не користувались значним попитом, сім’я Енде жила бідно. Однак 1931 року вони переїхали у містечко біля Мюнхена, там був великий центр мистецтв. Це дозволило суттєво покращити матеріальне становище, картини почали купувати, однак до влади у Німеччині прийшли нацисти і 1935 року його картини заборонили через їх приналежність до “дегенеративного виду мистецтва”. Це створювало проблеми у сім’ї. 1940 року починає навчання угуманітарній гімназії. І хоча Міхаель Енде був поганим учнем — його навіть мусіли залишити на другий рік, зараз вона носить його ім’я. 1945 року його спробували моббілізувати до війська, однак хлопець став дезертиром і навіть вступив в організацію “За свободу Баварії”. 1948 року завершує школу, а у 1948-1950 роках навчається в театральній школі. Поступово формується його літературний смак — під впливом картин батька, читання літератури спільно з друзями та знайомство з творами Жана Поля Саартра.

Твори Міхаеля Енде

Літературну твоорчість почав із поезії, також працював актором, писав театральні п’єси. Однак за деякий час облишив театр та зосередився на літературі та працював кінокритоком на баварському радіо.

Остання робота і визначила його подальшу долю — радіо відрядило його до Італії, де він зустрів однокласника, який попрохав написати кілька слів у якості передмови до дитячої книги. Однак Міхаель Енде настільки захопився передмовою, що у підсумку написав свій перший дитячий роман про Джиммі-Ґудзика обсягом 500 сторінок — його було опубліковано у 1960 році. Цей роман він пізніше назвав своєю першою любов’ю, і зізнався, що писав його без конкретної мети. Роман мав шалений успіх, він перекладений багатьма мовами. Також значний успіх мали його книги “Момо”, яка вийшла 1972 року та “Нескінченна історія” (1979 рік).

Міхаель Енде помер 28 серпня 1994 року через важку хворобу.