Твори зарубіжної (світової) літератури

Роберт Шеклі. Біографія

robert_shekli

Роберт Шеклі: біографія та твори

Роберт Шеклі (16 липня 1928 – 9 грудня 2005) – американський письменник-фантаст, класик світової фантастичної літератури. Роберт Шеклі народився у нью-йоркському районі Бруклін 16 липня 1928 року, однак його дитинство пройшло у штаті Нью-Джерсі,а саме у невеликому місті Мейплвуд. Його батьки за походженням були польськими євреями, які переїхали до Америки. Про свою матір він згадував у виданій ним автобіографії як про просту сільську дівчину Рахіль. Вона була вчителькою початкової школи, натомість батько поміняв кілька місць роботи, останнім місцем його праці була страхова компанія Завершивши школу переїхав до Каліфорнії, там він працював садівником, буфетником, кур’єром. 1946-1948 року брав участь у Корейській війні, служив у війську, був редактором полкової газети. Після завешення військової служби вступив до Нью-Йоркського університету і у 1951 році отримав ступінь бакалавра мистецтв. Водночас виявились його літературні здібності, тож він активно публікував оповідання у науково-фантастичнихжурналах, найбільше у журналі “Galaxy”. У підсумку таких оповідань виявилось кілька сотень.

Твори Роберта Шеклі

1959 року він опублікував своє оповідання “Магазин нескінченності”, над яким працював тривалий час. Оповідання стало популярним. Він почав створювати оповідання, романи та фантастичні сценарії, які ставали щоразу популярнішими. Зокрема чималий успіх мав роман “Цивілізація статусу”, який було написано у жанрі сатиричної антиутопії. Також у 1965 році у журналі “Galaxy” Роберт Шеклі опублікував повість “Обмін розумів”, а через рік вийшов доповнений книжковий варіант.

1957 року одружився з Зіве Вітней, у них народилась дочка Елісса, спочатку вони жили у Нью-Йорку. Однак наприкінці 1960-х Роберт Шеклі з дочкою переїхав на середземноморський острів Ібіца.

Всесвітня слава до письменника прийшла 1968 року, коли вийшла у світ його повість “Координати чудес” у якій описується космічна подорож Тома Каморді. Загалом він є автором 15 романів та 400 оповідань.

У квітні 2005 року письменник відвідав Україну, однак ц подорож виявилась трагічною — у Києві Роберту Шеклі стало зле, його довелось шпиталізувати. Однак невдовзі виявилось, що у письменника немає 10 000 американських доларів, які треба було заплатити за лікування у приватній клініці “Борис”. Значну частину цієї суми оплатив український політик, ім’я якого залишилось таємницею. Роберта Шеклі відправили завершувати лікування до США, однак там йому знову погіршало — 9 грудня 2005 року він помер у приватній клініці у штаті Нью-Йорк.