Розвиток дітей

Мова кольору і діти

mova_koloru_i_diti

Назви квольорів діти засвоюють у віці від двох до п’яти років. Помічено, що дівчатка запам’ятовують назви кольорів раніше за хлопчиків. Зрозуміло, всі діти розвиваються по-різному, оскільки дорослішання пов’язане зі станом нервової системи і умовами, в яких живуть і виховуються діти.

Якщо ви хочете допомогти дітям навчитися розпізнавати кольори і використовувати мовні форми для спілкування, необхідно, щоб діти вчилися цьому на предметах, носіях відповідного кольору. Ось типові асоціації, доступні дитині: ЖОВТИЙ – банани, лимони, сонце; ЧЕРВОНИЙ – яблука, помідори; СИНІЙ – сливи, небо; ЗЕЛЕНИЙ – горошок, трава, листя; СІРИЙ – мишеня, слон, асфальт; КОРИЧНЕВИЙ – ведмідь, шоколад, кора дерев.

Дослідження підтвердили, що, коли показують дитині картинку, на якій зображено синє яблуко, і запитують її, що це таке, дітям потрібно більше часу, щоб впізнати зображений предмет. Синє яблуко може здатися їм смішним. Це свідчить про те, що в дитині розвивається почуття оцінки “правильне-неправильне”, виражене через гумор.

У книжкових магазинах можна знайти багато книг і посібників, за допомогою яких дитина швидко навчиться розпізнавати кольори. Деякі з них мають сторінки, на яких зображені предмети однакового кольору: наприклад, жаби, листя дерев, огірки. Ці предмети може розпізнати навіть немовля. Часом такі книги написані у віршах, щоб дитині було легше запам’ятати кольори і пов’язані з ними предмети. У навчанні дітей дуже корисні і головоломки-пазли. Іграшки також допомагають дітям засвоїти назви основних кольорів.

Колір завжди пов’язаний з формою предмета, події чи явища, базою для вивчення кольору і форми повинен стати навколишній світ природи. Жодна, найкраще надрукована і оздоблена книжка не може замінити і дати повне уявлення про колір і форму реальної речі, що є їх носієм. Світ навколо забезпечує прекрасні можливості і масу корисної інформації для навчання. Щоб дитина запам’ятала назви кольорів, можна використовувати все, що завгодно. Якого кольору улюблений сік? Який колір у молока, трави, малини, метелика, ворони, осіннього листя, веселки?

samovirazhennya_cherez_kolir

Самовираження через колір

Ще одна дуже важлива властивість кольору, пов’язана з дітьми, – це використання його в цілях дитячого самовираження. Діти люблять чесність і правила, але вони люблять робити і дурощі. Діти, яким дорослі дозволяють малювати самостійно, не нав’язуючи їм якусь техніку, дають самим вибирати кольорові предмети для своєї кімнати, дозволяють самим вибирати собі одяг, володіють більшою впевненістю і здатністю до самовираження.

Пам’ятайте, що обраний ними колір може виявитися зовсім не тим, який би вам хотілося побачити, але це вибір дитини, і ми, дорослі, повинні ставитися з повагою до її думки. Дитина хоче одягти сьогодні саме це плаття або труси. Нехай надягає. Це ж не небезпечно для життя. Дитина носить те, що хоче, і у виграші залишаються обидві сторони.

Читайте також “Як навчити дитину зав’язувати шнурівки” та підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.

Колір – це дуже корисний засіб для вираження емоцій, особливо тих, які дитині важко висловити словами. Багато досліджень підтверджують наявність взаємозв’язку між кольором і настроєм, а також те, що діти пов’язують світлі і яскраві насичені кольори з позитивними емоціями, а темні і зачорнені – з негативними.

Колір – це безпечна і чудова область, в якій діти починають утверджувати себе. І до цього слід ставитися з увагою і обережністю: колірні пристрасті діти поширюють не тільки на себе, а й на дорослих. В міру того як діти дорослішають, їх колірні переваги стають все більш важливими. Таким чином, діти намагаються уникнути тиску, впливу ззовні і відстоюють свою самостійність.

kolrove_samovirazhennya_pidlitkiv

У віці від п’яти до десяти років, коли все більшого значення в житті дитини мають шкільні приятелі і оточення, діти розширюють свої колірні горизонти. Деякі, особливо дівчатка, пишаються тим, що у них є одяг різних кольорів. Такі діти люблять малювати. Хлопчики розширюють свої колірні пристрасті, включаючи кольори улюблених спортивних команд або видів спорту.

Привабливими кольорами для дітей можуть стати кольори улюблених персонажів з телепередач або мультфільмів. Особливо подобаються дітям штучні кольори зі своїм яскравим і не дуже природним забарвленням.

Слова “практичний”, “класичний”, “модний” або “популярний” для дітей і підлітків не існують. Найбільше вони хочуть отримати те, що здається для їхніх батьків абсолютно неприйнятним. Синя губна помада і зелені тіні? Клас!

Підлітки – природжені лідери кольору. Їхня пристрасть до всього нового і незвичайного – ось рушійна сила ринку. І це особливо важливо для компаній, що виробляють товари для підлітків, особливо для дівчаток. Вони повинні постійно пропонувати різні колірні рішення включаючи найнесподіваніші і незвичні.

Ми, дорослі, цим захопленням теж грішимо. Згадайте, як ви вибирали колір своєї нової машини. Вибрали непрактичний сіро-сріблястий колір. У будь-який час року, крім ночі, коли включені фари, автомобіль зливається з фоном і стає непомітним для інших учасників руху, але саме найчастіше ми такий колір і вибираємо.

Зрозуміло, те, що подобається виробникам товарів для дітей і підлітків, не завжди влаштовує батьків цих самих дітей та підлітків. Але, якщо ви живете в реальному світі, то ваші діти дорослішають. І більшість з них забувають про свій колірний радикалізм і стають прагматичними в дорослому житті. Вони стали нами, а ми вже постаріли. І все повториться спочатку.

Але ми ні на мить не повинні забувати, що ми, дорослі, вже не діти. Однак наші Діти – наші Великі Вчителі. Повернутися в дитинство неможливо. Соціум і цивілізація нас відірвали від Природи. Залишилася тільки одна можливість: зберегти зв’язок з Природою через дітей.