Твори зарубіжної (світової) літератури

Герберт Джордж Веллс. Біографія

gerbert_dzhordzh_vells

Герберт Уеллс: біографія та твори

Герберт Джордж Веллс (також Герберт Уеллс) (21 вересня 1866 — 13 серпня 1946) — англійський письменник-фантаст, найвідоміші твори “Машина часу”, “Війна світів”.

Герберт Веллс народився у Бромлі, що неподалік Лондона 21 вересня 1866 року у сім’ї садівника та гравця у крикет. Мати працювала служницею. Коли хлопцеві було вісім років він зламав ногу, через це тривалий час був прикутий до ліжка. Перспектива стати торговцем, яка тоді вимальовувалась у хлопця не дуже його приваблювала, врешті він працював аптекарем, шкільним вчителем. Навчався у класичній школі Мідгерест та отримавши право на стипендію — у Королівському коледжі Лондонського університету де вивчав природничі науки. Однак постійні заняття підірвали його здоров’я і 1887 року у Герберта Веллса діагностували туберкульоз. Лікування тривало протягом кількох місяців, однак хвороба дала йому час на улюблене заняття — читання книг.

Твори Герберта Уеллса (Веллса)

Також Герберт Веллс сам почав писати художню літературу, і вже 1888 року у світ вийшла його перша повість “Аргонавти хроносу” — на її основі трохи пізніше напише свій знаменитий роман “Машина часу”.

1893 року почалась його незалежна журналістська діяльність, він отримав замовлення на повісті та романи з науковим ухилом. Починаючи з 1895 року написав загалом 40 романів та чимало оповідань а також філософські твори, дві всесвітні історії, 30 томів політичних та соціальних прогнозів та чимало інших робіт. Однак першим твором, який приніс йому всесвітню славу став роман “Машина часу”, який вийшов у світ 1895 року. Дія роману “Машина часу” переносить нас у ІХ тисячоліття. Попри значні технологічні досягнення люди діляться на дві категорії — елоїв, які живуть на поверхні землі та насолоджуються всіма благами цивілізації та марлоків, які живуть під землею, де важко працюють і більше схожі на мавп.

Вже 1896 року вийшов “острів доктора Моро”, 1897 — “Людина-неведимка”, врешті 1898 року славетний роман “Війна світів” сюжет якого будується навколо гіпотетичного нападу марсіан на людство, при цьому марсіани суттєво випередили нашу цивілізацію у технологічному розвитку. І у 1901 році ще один роман “Перші люди на місяці”. Саме ці романи показали вміння Герберта Веллса зробити правдоподібною найавантюрнішу вигадку. Вже у романі “Звільнений світ” (1914) він висловить політичний прогноз про майбутню всесвітню державу. Однак його оптимістичні прогнозила перекреслила Друга світова війна, тож під її впливом він створив книгу “Розум на краю своєї натянутої вузди” (1945) де спророкував вимирання людства.

Герберт Веллс відзначався талантом побудови характерів героїв та фабули своїх творів, вони відзначаються неабияким гумором. Також у творах є автобіографічні моменти. Його “Нарис з історії”, який вийшов у 1920 року тривалий час був у списку світових бестселлерів.

Окрім фантастичних творів писав романи на побутову тематику, як “Кохання і містер Льюїшем” (1900), “Історія містера Поллі” (1910), “Тонго-Бенге” (1908) а також роман-трактат “Новий Мак’явеллі” (1911), утопічний роман “Сучасна Утопія” (1905).

Герберт Веллс був лондонцем, любив подорожувати. Помер 13 серпня 1946 року у Лондоні.

У своїх творах Герберт Веллс передбачив чимало великих відкриттів, які були згодом зроблені людством, зокрема про міжпланетні подорожі, освоєння космосу, про роль авіації, яка в його роки тільки робила перші кроки.