Твори зарубіжної (світової) літератури

Редьярд Кіплінґ. Біографія

redyard_kipling

Редьярд Кіплінґ: біографія та твори

Редьярд Кіплінґ (30 грудня 1865 – 18 січня 1936) – англійський письменник, поет та прозаїк, найвідоміші книги роман “Кім” та збірка фантастичних оповідань “Книга джунглів”, лауреат Нобелівської премії 1907 року з літератури.

Майбутній письменник народився у місті Бомбей, яке тоді входило до складу Британської Індії. Батько Джон Локвуд Кіплінґ працював викладачем у школі витончених мистецтв у Бомбеї. Саме батько стане ілюстратором творів Редьярда Кіплінґа. Мати письменника — Еліс Кіплінг, її три сестри були дружинами відомих британців — художників Едварда Берне-Джонса та Едварта Пойнтер таконсервативного політика і залізничного інженера Альфреда Болдвіна.

Незвичне ім’я Редьярда Кіплінґа пов’язано з назвою озера у графстві Стаффордшир, що у Англії — там батьки мешкали замолоду.

У шестирічному віці малого Редьярда разом з трииоічною сестрою Алісою батьки відправили до Англії, у сім’ю, яка доглядала за дітьми британців, які жили в Індії — у цій сім’ї він жив до 12 років. Втім згадувати про цей період письменник не любив, вочевидь через жорстокість з боку прийомної сім’ї. 1878 року Кіплінґ вступив до коледжу Юнайтед Сервісес у Вестворд Го. Головним завданням коледжу була підготовка юнаків до військової та адміністративної служби у колоніях. Однак продовжити навчання в університеті Кіплінґ не зміг через нестачу коштів у батьків, а до війська його не взяли через проблеми з зором.

Твори Редьярда Кіплінґа

Отож першив місцем праці Редьярда Кіплінґа стала посада помічника видавця “Цивільної й військової газети” у Лахайрі, куди його влаштував батько. Саме з цим виданням пов’язані перші літературні спроби письменника — видавець газети доручив йому йому писати оповідання для газети, яка виходила шість разів на тиждень. Дія більшосьі оповідань, написаник Кіплінґом для “Цивільної й військової газети” відбувається у Шімлі – літній столиці Британської індії, де письменник жив влітку 1883 року. Протягом 1887-1888 року Кіплінґ опублікував на її шпальтах майже 40 оповідань, більшість з них увійшли до збірки “Прості оповідання з пагорбів”.

Протягом 1887-1889 рр. Редьярд Кіплінґ працював у газеті “Піонер”, яка виходила у місті Аллагабаді. Тут він швидко здобув популярність серед читачів і зумів також видати майже 40 різноманітних оповідань, які вийшли у шести збірках “Бібліотеки індійської залізниці” — ця збірка призначалась для людей, які подорожують залізницею по Індії. І хоча у книзі помітно, що він на загал добре ставився до індусів, однак вважав їх нижчою расою а також був прихильником кастової системи.

Заслуга Кіплінґа полягає у тому, що його героями стали прості солдати, він показав їх шляхетність та здатність на подвиги. Зокрема армійській тематиці присвячено збірку оповідань “Три солдати”.

Пізніше у творах Кіплінґа з’явились елементи фантастики, таким є оповідання “Рікша привид” — його сюжет побудовано на історії зрадженої жінки, яка після своєї смерті переслідує свого невірного коханого.

1885 року під час перебування у місті Лахор Редьярд Кіплінґ вступив до масонської ложі де познайомився з людьми різних вірувань. Згадки про масонів є в його окремих творах. 1889 року в якості кореспондента журналу “The Pioneer” вирушив у довготривалу подорож у рамках якої відвідав Сінгапур, Гонконг, Японію, США, Канаду, врешті перетнув Атлантичний океан і дістався до Великобританії, де відбувся його літературний дебют.

Редьярд Кіплінґ перейшов від оповідань до романів, однак перший роман “Матінка Матурін” (1885-1886) так і залишився недописаним. 1892 року спільном з Волкоттом Балестьє написав пригодницький роман “Королівський клейнод” дія якого відбувалась у США та у Індії. По завершенні роману Кіплінґ відправився у нову подорож до Капської колонії, Австралії та Нової Зеландії, однак мусів повернутись коли дізнався про смерть свого співавтора. 1892 року він одружився з його сестрою Кароліною — у шлюбну подорож вони відправились до США та Японії, врешті подружжя придбало будинок у Вермонті (США).У Редьярда та Кароліни Кіплінґ народилось троє дітей.

Саме у Вермонті письменник написав свій найвідоміший цикл оповідань “Книга джунглів” (1894) та “Друга книга джунглів” (1895) головним героєм яких став Мауглі — хлопчик, який виріс у лісі та якого виховала зграя вовків, а ставши підлітком повернувся до людей. 1903 року Кіплінґ дав згоду, щоб деякі ідеї з його книги використовувались у скаутському русі. Однак 1896 року Кіплінґ був вимушений покинути СШАчерез антианглійські настрої в цій країні та переїхав до Великобританії. Там він зосередився на написанні книг для молоді, як роман “Відважні капітани” (1897). Також великою популярністю користувався виданий 1901 року роман “Кім”. його головним героєм був завербований британською розвідкою хлопчик-сирота Кім з Лахору, який мандрував Індією.

1899 року Редьярд Кіплінґ повернувся до США, однак вже в Америці його дочка Джозефіна померла від запалення легень. По її смерті 1902 року він видав “Такі собі казки” — до збірки увійшли казки, які він розповідав доньці. 1906 року вийшла збірка оповідань для дітей “Пак з пагорбів”.

Редьярд Кіплінґ притримувався консервативних політичних поглядів, зокрема виступив проти бодай часткової незалежності Ірландії, яка тоді була британською колонією. 1911 року виступив проти надання жінкам права голосу на виборах. Коли почалась Перша світова війна Кіплінґ виступав за збройний опір німцям, прославляв британську армію та насміхався з тих, хто намагався уникнути служби в армії. Також для нього було само собою зрозумілим, що його син став військовим, він навіть доклав особистих зв’язків, аби відправити його до війська. Вже у вересні 1915 року Джон Кіплінґ був на фронті та брав участь у бою. Більше його не бачили, вважалось, що він загинув. Його тіло вдалось індентифікувати лише 1992 року. По завершенні війни не підтримав створення Ліги націй, а у конфлікті між Францією та Німеччиною за Рурську область став на бік Франції. Тривале життя в Індії позначилось на книгах Кіплінґа — він вважав своїм символом свастику, навіть ставив її на своїх книгах, однак коли в Німеччині прийшли до влади нацисти відмовився від її використання.

Творчість Редьярда Кіплінґа отримала світове визнання, зокрема 1907 року він отримав Нобелівську премію з літератури. Також він мав ряд інших престижних нагород. 1927 року у Великобританії виникло Кіплінгове товариство. Редьярд Кіплінґ помер 1936 року.