Твори зарубіжної (світової) літератури

Гайнріх Гайне. Біографія

0122_gainriha_gaine

Біографія та твори Гайнріха Гайне

Гайнріх Гайне (повне ім’я Крістіан Йоганн Генріх Гейне), німецький поет, журналіст, народився 13 грудня 1797 у Дюсельдорфі, Німеччина, помер 17 лютого 1856 року у Парижі, Франція.

Його батьки були євреями Самсон Гейне та Бетті ван Гельдерн, займались торгівлею та жили у Дюссердорфі, місті на річці Рейн. Також у нього була молодша сестра Шарлотта та два молодші брати Густав та Максиміліан. Попри єврейське походження Гайнріх Гайне навчався у дюсельдорфському католицькому ліцеї, де захопився пишними католицькими багослужіннями. Справа у тому, що мати хотіла забезпечити йому добру освіту. Втім хлопець залишив ліцей так і не отримавши атестату. У сім’ї Гайне була традиція навчання у комерційному училищі, . 1815 року він працював у конторі банкіра у Франкфурті на Майні, а 1816 року працював у Гамбурзі у торговій фірмі свого дядька Соломона Гайне, який був мільйонером. Дядько створив йому всі умови для роботи, навіть дозволив очолити невелику компанію, однак той за півроку провалив справу. Втім дядько дав йому другий шанс, призначивши займатись бухгалтерією. Натомість Генріх чимраз більше захоплювався літературою, що ставало причиною постійних скандалів. Врешті Генріх повернувся додому.

Перший вірш Генріха Гайне було надруковано 1817 року в журналі “Гамбурзький страж”, який був відгуком на його перше невдале кохання.

Втім дядько дав кошти на його вступ до Боннського університету у 1819 році. Наступного року Генріх Гайне почав навчання у Геттінгензькому університеті, однак невдовзі його залишив через дуель. 1821 року вступив до Берлінського університету де його викладачем став філософ Гегель. Згодом це дозволило йому зробити аналіз німецької філософії. У грудні 1824 року повертається до Геттінгензького університету де захищає дисертацію та отримує ступінь доктора права. У цей же період він змінює своє віросповідання та переходить у лютеранство. По завершенні навчання Генріх Гайне подорожує Англією та Францією, врешті приймає рішення переїхати до столиці Франції Парижа. Від 14 травня 1831 року і до своєї смерті Генріх Гайне постійно живе у Франції і більше ніколи не повертався до Німеччини. Справа у тому, що він боявся, що на батьківщині його заарештують за його політичні твори. Лише 1844 року він двічі робить короткі поїздки в Німеччину — щоб відвідати матір та зустрітись із своїм видавцем. Втім була ще одна причина відмови від поїздок за межі Парижу — у Генріха Гайне почався параліч ніг через туберкульоз хребта, тож з травня 1848 року він був прикутий до ліжка.

Життя у Парижі давало можливість Генріху Гайне зустрічатись з такими видатними людьми, як Оноре де Бальзак, Жорж Санд, Ганс Крістіан Андерсон, Ріхард Вагнер та іншими.

Генріх Гайне помер 17 лютого 1856 року у віці 58 років.