Твори зарубіжної (світової) літератури

Едгар Аллан По. Біографія

Едгар Аллан По: твори та біографія

Едгар Аллан По (19 січня 1809 — 7 жовтня 1849) – американський письменник-романтик, майстер короткого оповідання та засновник детективного жанру. Намагався жити винятково за рахунок літературної творчості, однак потерпа від скрути, оскільки книги не користувались великою популярністю.

Едгар По народився 19 січня 1809 року у шотландсько-ірландській родині у місті Бостоні (штат Массачусетс). Існує версія, що своє ім’я він отримав на честь одного з персонажів “Короля Лір” Вільяма Шекспіра, оскільки його батьки, актории Девід По та Елізабет Арнольд Гопкінс-По грали у цій виставі.

Едгар По рано став сиротою — 1810 року батьки розлучились, а коли хлопцеві було два роки батьки померли від туберкульозу. Хлоиець потрапив у сім’ю купця-шотландця Джона Аллана, який мешкав у штаті Вірджинія. І хоча купець не всиновив хлопця, однак у знак поваги той згодом його прізвище взяв його прізвище як своє друге ім’я. 1812 року купець охрестив Едгара По у єпископальній церкві. Названі батьки любили маленького Едгара, він був одягнутий як справжній принц, вже у 5 років вмів читати, писати, малювати, розказував вірші. 1815 року сім’я Алланів переїхала до Британії, тут хлопець навчався у школі спочатку у Шотландії, з 1816 року у Лондоні, у школі-інтернаті у Челсі, і врешті у “Школі Маєтку превелебного Джона Бренсбі” неподалік Лондона. Врешті 1820 року вони переїхали до Річмонда.

Біографія Едгара Аллана По

Вже у 13-14 років зробив перші літературні спроби. 1824 року Едгар По служив лейтенантом у почесній варті Річмонда. 1826 року вступив до університету Вірджинії, засновником якого був третій президент США Томас Джефферсон. В університеті панували жорсткі правила, водночас було запроваджено студентське самоврядування — можна було самостійно обирати навчальні курси. Однак під час навчання у нього почались конфлікти з прийомним батьком, він звинувачував його у тому, що той не дає достатньо коштів. 1827 року переїхав до Бостона де влаштувався на роботу клерком. Того ж року приховавши свій справжній вік вступив рядовим до американського війська. Того ж року вийшла його збірка віршів “Тамерлан та інші вірші”, однак значного успіху вона не мала. В армії він досяг найвищого звання, яке міг отримати — сержанта артилерії та звільнився з війська. Та вступив до Військової академії США у Вест-Пойнті. Також 1829 року вийшла його друга книга “Аль-Аарааф, Тамерлан і малі вірші”. Однак навчання у військовій аадемії Едгар По так і не завершив. 1831 року у Нью-Йорку Едгар По видав третю збірку поезій “Поеми Едгара А. По. Друге видання”. Кошти на видання книги зібрали його товариші по навчанню у Вест-Пойнті.

Врешті Едгар По вирішив присвятити себе письменницькій роботі. Однак робити цн було складно через фінансову кризу, а крім того видавцям було дешевше нелегально перевидавати відомих англійських письменників. Письменнику доводилось постійно жити в борг. Едгар По облишив написання віршів та зосередився на прозі. 1833 року його “Рукопис, знайдений у пляшці” виграв конкурс газети The Baltimore Saturday Visiter. 1835 року він переїхав до Річмонда де до січня 1837 року працював у Southern Literary Messenger. 1838 року опублікував “Повість про пригоди Артура Гордона Піма”. Едгар По змінив роботу у кількох редакціях. 29 січня 1845 року Едгар По надрукував вірш “Ворон”, який одразу став сенсацією. 1846 року переїхав до будинку у Бронксі, Нью-Йорк. Зараз цей будинок має назву “Котедж По”. 3жовтня 1849 року Едгара По було знайдено без свідомості на вулиці у Балтиморі. 7 жовтня 1849 року так і не прийшовши до тями він помер у клініці Вашингтонського медичного коледжу. Причина смерті письменника досі достеменно не відома.