Твори зарубіжної (світової) літератури

Джанні Родарі. Біографія

dzhanni_rodari

Джанні Родарі: біографія та твори

Джанні Родарі (23 жовтня 1920 – 14 квітня 1980) – італійський дитячий письменник та журналіст. Народився у сім’ї пекаря в містечку Оменья, що на півночі Італії. Однак коли хлопцеві було 10 років помер його батько, тож з матір’ю та двома братами вони переїхали у село в провінції Варезе. Завершивши навчання у школі Джанні Родарі протягом трьох років навчався у семінарії та отримав диплом вчителя. У 17 років вже викладах у початкових класах сільських шкіл. 1939 року вступив до Міланського університету.

Оскільки Джанні Родарі мав слабке здоров’я, його звільнили від служби в армії під час Другої світової війни. Оскільки перебував у скрутному матеріальному становищі працював у відділенні фашистської партії Італії, а згодом і вступив до її лав. Втім у 1944 році вийшов з фашистської партії та вступив до італійської компартії, а також до італійського руху опору.

Твори Джанні Родарі

1948 року став журналістом італійської комуністичної газети “Уніта”, також зробив перші літературні спроби — почав писати дитячі оповідання. Вже 1950 року став редактором нового щотижневого дитячого журналу “Піонер”, а наступного року написав “Книжку веселих віршів” та “Пригоди Цибуліно”, яка принесла йому світову славу.

Джанні Родарі часто їздив в СССР, перша його подорож відбулась у 1952 році. 1953 року одружився з Марією Терезією Феретті, а через чотири роки у них народилась дочка Паола.

1958 року була надрукована нова казка письменника “Джельсоміно в країні брехунів” головний герой якої хлопчик, який володіє чарівним голосом. Потрапляючи у зачаровану країну він звільняє її мешканців та дарує їм правду.

Ще одним успіхом письменника стали “Казки по телефону” (1962) — збірка коротких історій з життя італійських дітей. Пригоди іграшок з магазину Феї, які самі шукають господарів серед бідних дітей — таким є сюжет “Мандрівки Блакитної стріли” — казки, яка вийшла 1964 року.

1966 року він видав ще одну чудову казку “Торт у небі” у якій описує як у небінад Італією замість атомної бомби з’явився величезний торт,що викликало захват у дітей.

Джанні Родарі за життя був визнаний як дитячий письменник, зокрема 1967 року його визнали кращим письменником Італії, а 1970 року він отримав Премію Ганса Крістіана Андерсена. Свою творчість він продовжив у 1970-ті роки, коли написав та видав “Як мандрував Джованніно на прізвисько Ледацюга”, “Граматика фантазії”, “Жив-був двічі барон Ламберто”.

Джанні Родарі дуже любив зустрічатись з дітьми, під час таких зустрічей він міг задати їм несподівані питання, наприклад: “Щоб ти робив, якби до тебе в двері постукав крокодил?”

1979 року Джанні Родарі здійснив своюостанню подорож до СССР, однак під час мандрівки йому погіршало і він був змушений повернутись в Італію. 14 квітня 1980 року під час медичної операції письменник помер.