Твори зарубіжної (світової) літератури

Айзек Азімов. Біографія

720_min

Айзек Азімов: біографія та твори

Айзек Азімов (при народженні Ісаак Юдович Азімов) (2 січня 1920 — 6 квітня 1992) — американський письменник-фантаст, вчений, професор Бостонського університету. 1987 року отримав звання Гросмейстера фантастики. Разом з Артуром Кларком та Робертом Гайнлайном називають “великою трійкою” наукових фантастів ХХ століття. Офіційною датою народження Айзека Азімова є 2 січня 1920 року у містечку Петровичі Могилівської області Білорусі, однак 1929 року воно було включено до складу Смоленської області Російської Федерації. Батьки, євреї за національністю Юда Аронович Азімов та Хана-Рахіль Ісааківна Берман були мірошниками. Існують суперечки щодо прізвища письменника, однак достеменно відомо, що його родичі, які залишились в СССР мають прізвище саме Азімов. Також в дитинстві розмовляв лишена ідиші, відповідно ще в дитинстві познайомився з творчістю видатного єврейського письменника Шолома-Алейхема. Втім дитинство Айзека Азімова пройшло переважно у США — батьки переїхали туди коли хлопцю було три роки. Там вони відкрили кондитерську крамницю у Брукліні. Існує певна плутанина з датою народження письменника, вона пов’язана з тим, що мати виправила у документах дату його народження на 7 вересня 1919 року щоб віддати до школи раніше, тож до школи він пішов у 5 років. У віці 15 років, тобто у 1935 році Айзек Азімов вступив у Seth Low Junior College, однак завершити його так і не зумів, оскільки через рік коледж закрили. Тож Айзек Азімов вступив до Колумбійського університету, де навчався на хімічному факультеті, а 1939 року отримав ступінь бакалавра.

Трудова біографія письменника розпочалась 1942 року на Філадельфійському суднобудівному заводі. У тому ж році познайомився і невдовзі одружився з Гертрудою Блюгерман. У подружжя народилось двоє дітей: Девід (1951) та Робін Джоен (1955). По завершенні ІІ Світової війни менше року, а саме з жовтня 1945 до липня 1946 служив у армії, а опісля, 1948 року отримав ступінь PhD, а 1949 року почав викладати на медичному факультеті Бостонського університету.

Твори Айзека Азімова

Паралельно розвивалась його викладацька та письменницька кар’єра, тож з часом доходи Айзека Азімова від видання книг перевищили його університетську зарплатню. Врешті 1958 року його хоч і залишили на посаді в університеті, однак перестали виплачувати зарплату. 30 листопада 1973 року Айзек Азімов одружився вдруге. 1979 року отримав звання повного професора. 1983 року переніс операціюна серці, однак вона була невдалою — його заразили СНІДом. 6 квітня 1992 року помер.

Айзек Азімов є автором низки науково-фантастичних книг присвячених розвитку штучного інтелекту, та науково-популярних книг. Зокрема з науково-популярних книг Айзека Азімова є “Кінець Вічності” (1955), “Путівник в науку розумної людини” (1960), “Неземні цивілізації” (1979) та інші. Серед науково-фантастичних є “Я, робот” (1950), “Все про роботів” (1982), “Роботи світанку” (1983), “Роботи та імперія” (1985) та ряд інших.