Твори зарубіжної (світової) літератури

Рей Дуґлас Бредбері. Біографія

8802_rei_duglas_bredberi

Рей Дуґлас Бредбері: біографія та твори

Рей Дуґлас Бредбері (22 серпня 1920 – 5 червня 2012) – американський письменник фантаст, який створив кілька сотень романів, оповідань, віршів, театральних вистав, кіно та телесценаріїв. Включений до Зали слави фантастики та Зали слави Першого фендому, лауреат премії “Гроссмейстер фантастики” та Всесвітньої преміії фентезі за заслуги перед жанром.

Народився 22 серпня 1920 року у місті Вокіґан, що у штаті Іллінойс. Мати – імігрантка зі Швеції, батько Леонардо Бредбері — працював телефоністом, англієць за походженням. Друге ім’я Дуґлас отримав на честь популярного актора німого кіно Дуґласа Фербенкса. Батьки спонукали Рея Бредбері читати книжки, тож він багато часу проводив у бібліотеці, де познайовися з книгами багатьох відомих письменників-фантастів. І вже у 12 років вирішив стати письменником. Спогади про рідне місто надихатимуть його на книги, тож події його роману “Щось лихе іде до нас” розгортаються у бібліотеці, а рідний Вокіґан фігуруватиме у багатьох творах письменнках як Зелене місто.

Біографія Рейя Дуґласа Бредбері

Коли Бредбері був підлітком його батьки мусіли зробити кілька переїздів, врешті 1934 року осіли у Лос-Анжелосі. Він не мав можливості після завершення школи продовжити освіту, тож мусів займатись продажем газет, натомість був постійним відвідувачем бібліотек — у такий спосіб компенсував нестачу вищої освіти. Паралельно він пробував писати, шукаючи власний стилт та жанр, аж поки не знайшов його у науковій фаантастиці. Отож у 40-х роках ХХ століття уневеликих місцевих журналах почали з’являтись його окремі оповідання, потім його почали друкувати престижні журнали. 1943 року Рей Бредбері став професійним письменником і вже у 1947 році видав свою першу збірку “Темний карнавал”, однак успіху вона не мала. Слава прийшла до нього через три роки, коли Рєй Бредбері надрукував “Марсіанські хроніки”, яка складалась з окремих оповідань про Марс. Що цікаво, редактором збірки був його однофамілець Волтер Бредбері. Наступною була збірка “Розмальована людина”. 1953 року видав зірку оповідань “Золоті яблука сонця”. Врешті успіхом став роман “451° за Фаренгейтом”, який був написаний протягом 9 днів. Рей Бредбері називав його своїм науково-фантастичним романом, натомість всі інші зараховував до жанру фентезі. Після цього роману він обтримав чимало нагородта премій, зокрема 1954 року отримав нагороду Національного інститут мистецтв та письменства, двічі премію О.Генрі та інші нагороди. Також визнано його заслуги перед кінематографом — зірка на Алеї Слави у Голівуді. Врешті 2007 року Рей Бредбері як визнаний автор фантастики та фентезі отримав Пулітцерівську премію.

Помер Рей Бредбері 5 червня 2012 року у Лос-Анжелесі.

Попри те, що був автором фантастичних романів не користувався комп’ютером, надавав перевагу друкарській машинці, довгий час не погоджувався видавати роман “451° за Фаренгейтом”. Так само не сприймав деяких технічних досягнень, зокрема не водив автомобіль.