Євген Гребінка, Твори української літератури

Євген Гребінка. Біографія

yevhen-hrebinka

Біографія Євгена Гребнки

Роки життя: 1812-1847

Письменник, байкар, педагог, видавець.

Коротка біографія Євгена Гребінки

Народився Євген Гребінка на хуторі Убіжище (сьогодні – село Мар’янівка Гребінківського району на Полтавщині). Початкову освіту здобув у домашніх умовах.

У 1825-1831 рр. навчався у Ніжинській гімназії вищих наук. Там почав писати вірші. У 1827 р.написав драматичний твір для самодіяльного театру, а у 1829 р. почав працювати над перекладом на українську мову поеми Пушкіна “Полтава.

Євген Гребінка брав участь у виданні рукописних журналів, складених із учнівських творів М.Гоголя, Н.Кукольника, М.Прокоповича, Г.Гребінки.

Відразу після закінчення гімназії, у 1831 р. на сторінках “Украинского альманаха” вперше вийшов друком його твір – вірш російською мовою “Рогдаев пир”, підписаний псевдонімом Е. Гребенкин.

У вересні 1831 року Євгена Гребінку як обер-офіцера відрядили у 8-й резервний Малоросійський полк, сформований для придушення польського повстання, але полк з Пирятина не вийшов, і у вересні, після поразки повстанців у Варшаві, Є. Гребінка вийшов у відставку.

У 1834 р. Євген Гребінка переїхав до Петербурга. Там працював чиновником, а з 1838 року – викладачем російської словесності у військових училищах. Восени цього ж року вийшла його збірка “Малороссийские приказки”, до якої входили переважно байки, а також кілька ліричних віршів.

Байки займають найвизначніше місце в художньому доробку Євгена Гребінки українською мовою. Вони органічно пов’язані з народними приказками і прислів’ями. В окремих байках поет творчо використав традиційні мотиви, опрацьовані ще античними авторами та їх багатьма послідовниками. Наприклад, в основу “Могилиних родин” поклав чотирирядкову притчу “Гора-породілля” Федра.

З 1837 року працював вчителем російської мови у Дворянському полку. Бере участь в організації викупу Тараса Шевченка з кріпацтва, збирає твори українською мовою й клопочеться про випуск їх у додатках до журналу “Отечественные записки”. Одержавши відмову, із зібраних для додатків матеріалів укладає альманах “Ластівка”, який вийшов 27 квітня 1841 року.

У 1840 році в журналі “Отечественные записки” вийшла повість Євгена Гребінки “Записки студента”, а в “Утренней заре” – повість “Кулик”.

У 1843 році Гребінка відвідав Україну. Того ж року в журналі “Отечественные записки” надруковано роман “Чайковський” з епіграфами, взятими із творів Тараса Шевченка.

З 1846 року почав видавати зібрання своїх прозових творів. До кінця 1848 року він видав вісім томів.

У 1847 році за власні кошти Євген Гребінка відкрив парафіяльне училище для селянських дітей у селі Рудці Лубенського повіту на Полтавщині.

Помер Євген Гребінка 3 грудня 1848 року від туберкульозу в Петербурзі. Тіло його перевезли в Убіжище, де й поховали 13 січня 1849 року в сімейному склепі.

Читати твори Євгена Гребінки.