Микола Гоголь, Твори української літератури

Микола Гоголь. Біографія

mykola-gogol

Біографія Миколи Гоголя

Роки життя: 1809-1852

Письменник, драматург, критик, публіцист.

Коротка біографія Миколи Гоголя

Микола Гоголь (при народженні Яновський) народився у містечку Великі Сорочинці (сьогодні – Полтавська область).

У 1818-1819 рр.навчався у Полтавському повітовому училищі.

У 1821-1828 рр. – у Ніжинській гімназії вищих наук, де вперше виступив на сцені гімназійного театру як актор і режисер-постановник.

У Ніжині Микола Гоголь написав свої перші літературні твори і опублікував деякі з них у рукописних журналах та альманахах. Зокрема, тут з’явилися його вірші “Италия»”, “Непогода”, “Две рыбки” та інші, а також поема “Ганс Кюхельгартен”, сатири “Насмешнику некстати”, “Нечто о Нежине, или Дуракам закон не писан” та низка драматичних творів.

У 1828 р. поїхав до Петербургу, де почав працювати чиновником Департаменту уділів.

У 1829-му році вперше вийшов друком твір Миколи Гоголя – поема “Ганс Кюхельгартен”. Того ж року в журналі “Отечественные записки” з’явилася повість “Басаврюк, або Вечір проти Івана Купала” – перша з циклу “Вечори на хуторі біля Диканьки”.

Наприкінці 1833 року Гоголь клопочеться про місце професора історії в Київському університеті св. Володимира.

У 1835 році очолює кафедру історії у Санкт-Петербурзькому Імператорському університеті, але через короткий час Микола Гоголь остаточно порвав з педагогічною діяльністю. У другій половині 30-х років активно працює над драматургією.

У 35-му році опублікована перша редакція повісті “Тарас Бульба”. Друга, перероблена редакція, вийшла у 1842 році. Саме друга редакція отримала позитивні оцінки російських літераторів, оскільки в ній з’явилися прославляння російського царя та художній опис запорізьких козаків, як прихильників Росії та російськості.

У 1836 році з’являється соціальна комедія “Ревізор”

Деякий час перебував за кордоном – відвідав Німеччину, Швейцарію, Францію, Італію. В Італії написав перший том поеми-роману “Мертві душі”.

Після написання другої чатсини “Мертвих душ”, яка так і не вийшла і яку гостро засудив єдиний читач – протоієрей Матфей Костянтинівський – та ще після низки подій Микола Гогол відмовляється від творчості і напередодні Великоднього посту зовсім прииняє виходити з дому. Тоді ж він спалив часину своїх творів і припинив їсти, суворо дотримуючись посту. Весь цей час він відмовляється від будь-якої допомоги, та все ж лікарський консиліум наважується на примусове лікування Гоголя, однак воно не допомогло і зранку 21 лютого Микола Гоголь помер.

Читати твори Миколи Гоголя.