Степан Руданський, Твори української літератури

Степан Руданський. Біографія

stepan-rudanskyi

Біографія Степана Руданського

Роки життя: 1833-1873

Український поет, перекладач античної літератури.

Коротка біографія Степана Руданського

Степан Руданський народився у селі Хомутинці (сьогодні – Вінницька область) в родині сільського священика. Початкову освіту здобув у дяка, після чого вчився у Шаргородській бурсі та Подільській духовній семінарії у Кам’янці-Подільському.

В роки навчання у семінарії почав назрівати конфлікт з батьком, який хотів, щоб син також став священником, але Степан руданський у 1856 році всупереч волі батька вступив до медико-хірургічної, а недуховної семінарії у Петербурзі.

У Петербурзі Степан Руданський зблизився з гуртком українських письменників, які готували журнал “Основа”. Загалом Петербурзький період – найплідніший у житті С. Руданського як поета. У цей час він почав друкуватися, у його творчості з’явилися громадянські мотиви, він розвинув майстерність гумористичного й сатиричного вірша. Саме завдяки останньому виник новий поетичний жанр в українській поезії – віршована гумореска-співомовка.

Крім веселих співомовок, Степан Руданський писав ліричні поезії, зокрема, “Повій, вітре, на Вкраїну”, “Чорний колір”, “Ой, чому ти не літаєш” та інші. Деякі з його віршів стали народними піснями, наприклад, “Повій, вітре, на Вкраїну”.

Після закінчення академії Степан Руданський працював повітовим лікарем на південному узбережжі Криму, потім – міським лікарем у Ялті та лікарем у маєтках князя Воронцова. паралельно займався поетичною творчістю, в основному – перекладами з античної та російської літератур.

Помер Степан Руданський у Ялті через задавнені сухоти. Похований у Ялті на Масандрівському кладовищі.

Читати твори Степана Руданського.