Микола Куліш, Твори української літератури

Микола Куліш. Біографія

mykola-kulish

Біографія Миколи Куліша

Роки життя: 1892-1937

Драматург-новатор, творець модерної драми, представник “Розстріляного відродження”.

Коротка біографія Миколи Куліша

Микола Куліш народився селі Чаплинка (сьогодні – смт у Херсонській області) у родині батрака-селянина. Його батьки померли рано, тому велику частину дитинства та підліткових років провів у притулку. Із притулку його забрала родина Невелів, згодом Микола Куліш одружився з Антоніною Невель.

Навчався в Олешківському міському училищі, звідти його кілька разів відраховували, як потім писав сам Микола Куліш у своїй автобіографії “за организацию кружков молодежи и непочтение к начальству”.

У 1908 році вступив до Олешківської прогімназії. Тут він навчання не закінчив, бо заклад закрили, коли М. Кулішу до закінчення залишалося небагато часу.

Першу п’єсу написав у 1913 році – “На рыбной ловле”.

Під час Першої світової війни Миколу Куліша мобілізували до царської армії. У 1915 р. отримав важке поранення під Смоленськом.

У 1918 р. організував “Просвіту” в Олешках і почав писати роман “Трохим Леміш”. За часів революції симпатизував соціалістичній партії. У 1919р. стає членом Дніпровського політвиконкому й завідувачем управління народної освіти. Постановка драми “97” Гнатом Юрою зробила Миколу Куліша відомим.

З 1925 року починається активний літературний період Миколи Куліша. Спочатку він стає членом “Гарту”, потім – президентом ВАПЛІТЕ. Редагував журнали “Червоний шлях” і “Літературний ярмарок”. Був членом “Політфронту” та очолювава УТОДІК (Українське товариство драматургів і композиторів).

Впродовж 1927-1933 років Микола Куліш був вже знаним драматургом, і в цей період він почав розчаровуватись у новій владі. Співпрацював з театром Леся Курбаса “Березіль”.

На першому всесоюзному з’їзді радянських письменників 17 серпня – 1 вересня 1934 року Миколу Куліша оголосили буржуазно-націоналістичним драматургом. Йому присудили 10 років ув’язнення на Соловках. Там утримувався у суворій ізоляції. У 1937 році йому і ще тисячі в’язнів змінили вирок і в період з 27 жовтня по 3 листопада 1937 р. – розстріляли в урочищі Сандармох.

Миколу Куліша реабілітували 4 серпня 1956 року за відсутністю складу злочину.

Читати твори Миколи Куліша.