Микола Вороний, Твори української літератури

Микола Вороний. Біографія

mykola-voronyi-biografiya

Біографія Миколи Кіндратовича Вороного

Роки життя: (1871-1938)

Український поет, режисер, актор.

. . . . .

Коротка біографія Миколи Вороного

Микола Кіндратович Вороний народився 24 листопада 1871 р. на Катеринославщині (тепер Дніпропетровська обл.) в сім’ї ремісників. Ранні роки поета пройшли на Слобожанщині. Після закінчення початкової школи навчався в реальному училищі Харкова, а згодом — у Ростові. Закінчити училище йому так і не вдалось, оскільки його виключили з 7 класу через зв’язок з народниками.

Відтак Вороний надумав їхати до Михайла Драгоманова у Болгарію, але дорогою туди, у Львові, дізнався, що той помер.

. . . .

Вищу освіту поет здобув в університетах Львова і Відня. Власне, на цей період і припадає початок його літературної творчості. У 1893 р. в журналі «Зоря» опублікували його перший вірш «Не журись, дівчино». Після цього його твори часто друкували в різних періодичних виданнях, альманахах, але перша збірка поезій у нього вийшла друком аж в 1911 р. під назвою «Ліричні поезії». Друга збірка віршів Вороного «В сяйві мрій» вийшла через два роки. У 1917 р. в Катеринодарі побачила світ поема «Євшан-зілля», а в 1920-му у Черкасах — книжка «Поезії». Останнє прижиттєве видання здійснено у 1929 р. під назвою «Поезії», туди увійшли найкращі твори різних років.

М. Вороний співпрацював з Іваном Франком у журналах «Житє і слово», «Громадський друг», «Зоря».

Виступав як актор, а також режисував у театрі «Руська бесіда» та в театральних трупах О. Васильєва, М. Кропивницького, П. Саксаганського.

М. Вороний був активним учасником політичного життя: був членом УСДРП, був палким прихильником лютневої революції, підтримував Центральну Раду в її діях, а Жовтневого перевороту і влади більшовиків не сприйняв, і тому в 1920 р. виїхав за кордон. Повернувся в Україну через декілька років, у 1926-му.

У 1934 р. М. Вороного заарештували як польського шпигуна. Деякий час протримали його у Воронежі, а відтак вислали на Одещину.

7 червня 1938 р. Миколу Вороного розстріляли з групою селян.

Читати твори Миколи Вороного.