Олександр Довженко, Твори української літератури

Олександр Довженко. Біографія

oleksandr-dovzhenko

Біографія Олександра Довженка

Роки життя: 1894-1956

Письменник, кіносценарист, режисер.

Коротка біографія Олександра Довженка

Олександр Довженко народився 10 вересня 1894 р. в с. В’юнище (тепер м. Сосниці Чернігівської області) в селянській родині. Там і навчався – у Сосницькому чотирикласному училищі.

Першу вищу освіту здобув у Глухівському учительському інституті.

Після закінчення навчання у 1914 році його скерували на роботу у Хорошівське Вище початкове училище (територія сучасної Житомирщини), де він викладав фізику, природознавство, географію, історію та гімнастику. Паралельно з роботою Олександр Довженко дуже багато читав, брав участь у виставах, малював. В селі неподалік Глухова він також організував український етнографічний хор.

У 1917 р. Олександр Довженко переїхав до Києва, де почав працювати вчителем і паралельно вступив на економічний факультет Комерційного інституту. Цього ж року у Києві відкрилася Українська академія мистецтв і Олександр Довженко став її слухачем, однак так її і не закінчив.

У 1921 р. працював завідуючим загальним відділом при українському посольстві у Варшаві. Наступного року — в Німеччині на посаді секретаря консульського відділу торгового представництва УНР. У Німеччині він вступив до приватної художньої майстерні й одночасно відвідував лекції у берлінській Академічній вищій школі образотворчого мистецтва.

У 1923 р. повернувся до Харкова й незабаром став відомим як художник-ілюстратор “Вістей”, автор політичних карикатур, який підписувався псевдонімом “Сашко”. О. Довженко належав до літературних організацій “Гарт” та “ВАПЛІТЕ”.

У 1926-1933 pp. працював на Одеській кінофабриці та Київській студії художніх фільмів. У 1930 р. Олександр Довженко зняв картину “Земля”, яка вивела українське мистецтво на широкі міжнародні обшири й принесла митцю світову славу. Цього ж року разом зі своєю дружиною митець виїжджає в тривале закордонне відрядження.

У 30-х роках Олександр Довженко почав розвиватися як кінорежисер, його знали як фундатора поетичного кіно.

У 1932р. зняв перший звуковий фільм «Іван» і був запрошений до кіностудії «Мосфільм». Там він почав постійно працювати з 1933р.

У 1935 р. Довженка нагороджують орденом Леніна, а восени того ж року на екранах з’явився «оптимістичний» «Аероград».

Впродовж 1941-1945 pp. Олександр Довженко написав чимало літературних творів, зокрема новел. Епосом війни називають кіноповість «Україна в огні» (1943), яку Сталін заборонив, а самому Довженку не дали дозволу на повернення до України.

У 1949-1956 pp. викладав у ВДІКу (Всесоюзному Державному інституті кінематографії), ставши професором цього навчального закладу.

У 1956 р. у березневому номері журналу «Дніпро» була опублікована «Зачарована Десна».

Помер Олександр Довженко 25 листопада 1956 року від інфаркту на дачі під Москвою. В день його смерті якраз почалися зйомки його фільму “Поема на море”. Фільм закінчила дружина О. Довженка. Похаваний у Москві на Новодівичому кладовищі.

Читати твори Олександра Довженка.