Михайло Коцюбинський, Твори української літератури

Михайло Коцюбинський. Біографія

kocyubinskii_mihailo_biografiya

Біографія Михайла Михайловича Коцюбинського

Роки життя: (1864-1913)

Читати твори Михайла Коцюбинського…

Видатний український письменник та громадський діяч, майстер психологічної прози.

Коротка біографія Михайла Коцюбинського

Михайло Михайлович Коцюбинський народився 17 вересня 1864 року. Родом із Вінниці. Дитинство письменника минуло у містечку Бар, саме тут він вступив до початкової школи. Згодом навчався в Шаргородському духовному учлищі. Саме під час навчання у цьому закладі в 12-тилітнього Михайла з’явилась мрія стати письменником. Він перечитував твори Т.Шавченка та М.Вовчка, які згодом мали великий вплив на його творчість.

У 1881 році сім’я Коцюбинських повернулась до Вінниці. Оскільки мати Михайла осліпла, а батько невдовзі помер, Михайлові довелось забезпечувати сім’ю. Навчання продовжити йому невдалось. Він займався самоосвітою, та працював репетитором.

Дебютний твір М.Коцюбинського «Андрій Соловійко, або Вченіє світ, а невченіє тьма» (1884) відразу потерпів фіаско. Твір розкритикували, а автору порадили припинити писати. 1890 року Михайло Коцюбинський побував у львові, де познайомився з І.Франком та опублікував свій твір під назвою “Наша хатка” в львівському журналі “Дзвінок”.

З 1892 по 1896 рік Михайло Коцюбинський працював у складі Одеської філоксерної експедиції, яка боролась з філоксерої – шкідниками винограду. Робота в молдавських селах не минула безслідно. Адже завдяки цій роботі наша література побачила чудову низку східних оповідань. “Пе-коптьор”, “Відьма”, “В путах шайтана”, “На камені” – відкривають іншого Коцюбинського.

Навесні 1898 року, отримавши роботу в Чернігівській земській управі, М.Коцюбинський переїхав у Чернігів. Спочатку займав посаду діловода, тимчасово завідував столом народної освіти та редагував «Земский сборник Черниговской губернии». У вересні 1900 влаштувався до міського статистичного бюро, де працював до 1911.

У Чернігові письменник зустрів і закохався у Віру Устимівну Дейшу, з часом вона стала його дружиною. Тут виросли його діти: Юрій, Оксана, Ірина, Роман.

Велику літературну цінність становлять листи Михайла Михайловича до коханої, мова тут не про Віру Дейшу, а про Олександру Аплаксіну, яку письменник до безтями кохав. Понад 300 листів було видано, але з корективами, потрібними на думку тогочасної влади.

Щотижня у будинку письменника збиралась літературна молодь міста, зокрема, відомі у майбутньому письменники Василь Блакитний і Микола Вороний. Під час навчання в Чернігівській духовній семінарії ці «суботи» часто відвідував молодий Павло Тичина.

Михайло Коцюбинський: кращий твір письменника

Вершиною творчості Михайла Коцюбинського вважають повість «Тіні забутих предків». За його сюжетом Сергій Параджанов створив однойменний фільм, який став одним із світових шедеврів.

З 1911 року письменника все більше мучили астма та туберкульоз. Через потребу в лікуванні Коцюбинський відвідав Італію (острів Капрі, де часто зустрічався з Максимом Горьким, взимку 1911—1912 навіть жив у нього і написав там свої відомі твори «Коні не винні» та «Подарунок на іменини») й інші країни Європи.

Помер 25 квітня 1913. Поховали письменника на Болдиній горі у Чернігові.

Читати твори Михайла Коцюбинського…