Роки життя: (1864-1913)
Читати твори Михайла Коцюбинського...
Видатний український письменник та громадський діяч, майстер психологічної прози.
Михайло Михайлович Коцюбинський народився 17 вересня 1864 року. Родом із Вінниці. Дитинство письменника минуло у містечку Бар, саме тут він вступив до початкової школи. Згодом навчався в Шаргородському духовному учлищі. Саме під час навчання у цьому закладі в 12-тилітнього Михайла з'явилась мрія стати письменником. Він перечитував твори Т.Шавченка та М.Вовчка, які згодом мали великий вплив на його творчість.
У 1881 році сім'я Коцюбинських повернулась до Вінниці.
Дебютний твір М.Коцюбинського «Андрій Соловійко, або Вченіє світ, а невченіє тьма» (1884) відразу потерпів фіаско. Твір розкритикували, а автору порадили припинити писати. 1890 року Михайло Коцюбинський побував у львові, де познайомився з І.Франком та опублікував свій твір під назвою "Наша хатка" в львівському журналі "Дзвінок".
З 1892 по 1896 рік Михайло Коцюбинський працював у складі Одеської філоксерної експедиції, яка боролась з філоксерої - шкідниками винограду. Робота в молдавських селах не минула безслідно. Адже завдяки цій роботі наша література побачила чудову низку східних оповідань.
Навесні 1898 року, отримавши роботу в Чернігівській земській управі, М.Коцюбинський переїхав у Чернігів. Спочатку займав посаду діловода, тимчасово завідував столом народної освіти та редагував «Земский сборник Черниговской губернии». У вересні 1900 влаштувався до міського статистичного бюро, де працював до 1911.
У Чернігові письменник зустрів і закохався у Віру Устимівну Дейшу, з часом вона стала його дружиною. Тут виросли його діти: Юрій, Оксана, Ірина, Роман.
Велику літературну цінність становлять листи Михайла Михайловича до коханої, мова тут не про Віру Дейшу, а про Олександру Аплаксіну, яку письменник до безтями кохав. Понад 300 листів було видано, але з корективами, потрібними на думку тогочасної влади.
Щотижня у будинку письменника збиралась літературна молодь міста, зокрема, відомі у майбутньому письменники Василь Блакитний і Микола Вороний.
Вершиною творчості Михайла Коцюбинського вважають повість «Тіні забутих предків». За його сюжетом Сергій Параджанов створив однойменний фільм, який став одним із світових шедеврів.
З 1911 року письменника все більше мучили астма та туберкульоз. Через потребу в лікуванні Коцюбинський відвідав Італію (острів Капрі, де часто зустрічався з Максимом Горьким, взимку 1911—1912 навіть жив у нього і написав там свої відомі твори «Коні не винні» та «Подарунок на іменини») й інші країни Європи.
Помер 25 квітня 1913. Поховали письменника на Болдиній горі у Чернігові.
Читати твори Михайла Коцюбинського...