Купання немовлят – особлива процедура, яка, крім деяких незначних клопотів, приносить батькам і малюкові масу радості і користі. Звичайно, якщо батьки підходять до цього “теплого” заходу з “холодною” головою …
Купання і гігієна немовлят: який зв’язок?
Ніякого! Купання немовляти не має до гігієни немовляти ніякого відношення. Хіба що – в обох ритуалах бере участь вода, але й тільки. Миєте ви немовля (підмиваєте дівчинку або ж підмиваєте хлопчика, вмиваєте карапуза, миєте його час від часу цілком і т.п.) з однією єдиною метою – зробити його чистішим. Для цього звичайно потрібні: проточна вода або ж особливі вологі серветки, делікатне дитяче мило (краще рідке) і близько 5 хвилин часу.
- подарувати йому почуття задоволення і психологічного комфорту (адже він все ще пам’ятає, як плавав в утробі мами).
- забезпечити йому необхідне фізичне навантаження.
- розвинути комунікативні, тактильні та емоційні навички немовляти.
- пробудити в ньому апетит.
- нарешті – купання є прекрасною процедурою загартовування і профілактики простудних захворювань.
А ось купання – це процес триваліший, творчий і корисний. Ви купаєте малюка, щоб:
Як купати немовля
Визначимося в поняттях: омивати малюка в гігієнічних цілях можна з першого ж дня його народження. Але купатися у великій ванні і в звичайній водопровідній воді до тих пір, поки у нього не зажила ще пупкова ранка, йому протипоказано.
Пупкова ранка заживає повністю приблизно через 10-15 днів після народження дитини. Отже, на найближчі два тижні після виписки з пологового будинку у батьків є 2 адекватних варіанти гігієнічної процедури для малятка:
- Новонароджену дитину можна купати в маленькій дитячій ванні, використовуючи виключно кип’ячену воду. У західній традиції прийнято купати новонародженого малюка з крихітним м’яким рушником – так у нього виникає більш правдоподібна асоціація з материнським лоном. Але з медичної точки зору цього немає ніяких аргументів ні «за», ні «проти» – хочете, купайте з рушником, хочете – без.
- Новонародженого малюка перші два тижні можна і не купати у воді, а просто протирати спеціальними вологими серветками.
Як купати немовля на третьому тижні життя і далі
Нарешті пупкова ранка у малюка повністю зажила, і це означає, що дитину відтепер можна купати у звичайній водопровідній воді. Повторимося: не просто мити, а саме – купати! Як це робити так, щоб і дитина і батьки отримували від процесу купання максимум задоволення і користі? Отже, купати дитину треба:
У ВЕЛИКІЙ ВАННІ. Велика ванна для немовляти – це практично море-океан: воно може з задоволенням дригати ногами і руками, стежити за іграшками чи хапати їх. Вода у великій ванні повільніше остигає і купання цілком можна «розтягнути» до 20-30 хвилин. І саме купаючись у великій ванні, малюк витрачає велику кількість енергії, що і дозволяє йому міцно спати до ранку, набираючись сил. Цей фізичний енергообмін вкрай важливий: він нормалізує обмін речовин, стимулює роботу м’язів і внутрішніх органів.
Ще один важливий аргумент на користь купання у великій ванні: коли грудна клітка немовляти занурена цілком у воду (тобто малюк купається цілком і назовні «стирчить» тільки його голова), то сам механізм процесу дихання стає принципово іншим. У воді малюк витрачає рівно стільки сил на вдих і видих, як і завжди, але от його легені при цьому розкриваються набагато більше. А значить – вони вміщують в себе більше кисню, ніж «на суші». І відповідно – більше кисню надійде з легких у всі куточки організму, що забезпечить йому більш швидке і благополучне зростання і розвиток.
У ЧИСТІЙ ВОДІ. Немає ніякої необхідності кип’ятити воду для купання після того, як зажила пупкова ранка – тепер це вже це нерозумно, незручно і не має сенсу. Проте вода, в якій ви плануєте купати малюка, повинна бути максимально чистою. Не довіряєте системі водоочищення у вашому місті – поставте на свій кран спеціальний очисний фільтр.
В ПРИЄМНІЙ І ЦІКАВІЙ ОБСТАНОВЦІ. Якщо вам важко постійно підтримувати малюка у воді руками, то ви цілком можете перевести його на режим «вільного плавання». Для цього в наші дні існує маса пристосувань, назразок спеціальних плавальних кіл для немовлят і шапочок з пінопластовими вставками. Ці корисні винаходи надійно утримують голову дитини «на плаву», але при цьому дозволяють його тілу повністю зануритися у воду без чиєїсь підтримки. Повісьте на край ванни мобіль з музикою та іграшками – та так, щоб поступово малюк навчився дотягуватися до них, і щовечірнє купання стане для крихітки справжнім симбіозом такого собі «діснейленду» і спа – і захоплююче, і корисно!