Твори зарубіжної (світової) літератури

Роальд Дал. Біографія

roald_dal

Коротка біографія Роальда Дала

Роальд Дал (13 вересня 1916 — 23 листопада 1990).

Валлійський письменник, за походженням – норвежець, писав як прозу в жанрі фантастичних жахів, так і казково-фантастичні твори для дітей. За його книгами знято такі культові фільми, як “Віллі Вонка і шоколадна фабрика” та його рімейк “Чарлі і шоколадна фабрика” а також мультфільми “Незрівнянний містер Фокс”, “Ґремліни” та ін.

Його батьки виїхали з Норвегії ще у 1880 році та оселились у Кардіффі, Уесьс. 13 вересня 1916 року уних народився син, якого вони назвали на честь норвезького мандрівника Роальда Амуденсена. Батьки відвідували Норвезьку церкву у Кардіффі, а дома вони спілкувались норвезькою мовою. У 1920 році помер його батько, якому було 57 років, однак мати вирішила не повертатись до Норвегії, а виконала волю свого чоловіка, який хотів щоб дітти навчались в Англії та переїхала до Англії. Однак навчання у англійських школах та у пансіоні Святого Петра не подобалось малому Роальду. Досвід навчання у школі став основою для його новели “Хлопець”, прототипом головного героя став його шкільний товариш Майкл який з часом став Архієпископом Кентебрійським.

Роальд Дал відзначався надзвичайно високим зростом — 1 м 98 см, був капітаном шкільної футбольної команди. Також він почав працювати на шоколадній фабриці, що згодом стало поштовхом до написання повісті “Чарлі та шоколадна фабрика”. Після того, як завершив навчання у школі пішов на роботу у компанію “Шелл”, а у віці 20 років поїхав у Танзанію.

. . . . . .

У роки Другої світової війни здобув фах льотчика-винищувача, Роальд Дал навчався льотній справі у Кенії та у Іраку, отримав чин пілота-офіцера. Воював у Єгипті, де мало не загинув під час польоту. І хоча лікарі сказали, що він є непридатний до польотів, однак у лютому 1941 року повернувся у військову авіацію.

Твори Роальда Дала

1942 року була опублікована його перша повість “Шматок торта”, де розповідав про аварію в Єгипті. Потім він поміняв назву на “Падіння в Лівії”. 1943 року опублікував повість “Ґремліни”.

Після війни Роальд Дал зосередився на літературній творчості, він здобув світову славу. 2 липня 1953 року одружився з американською актрисою Патрицією Ніл з якою прожив 30 років, у них було 5 дітей.

Останніми книгами письменника стали автобіографічні романи “Хлопчик. Розповіді про дитинство” (1984) та “Польоти наодинці” (1986).

Помер Роальд Дал у 74 роки 23 листопада 1990 року в Оксфорді внаслідок лейкемії. Його поховали за обрядом вікінгів на цвинтарі церкви св Петра і Павла, у труну поклали його улюблені предмети — більярдні киї, пляшку бургундського вина, шоколадні цукерки, олівці.

“Чарлі і шоколадна фабрика” — короткий переказ усіх розділів.