Короленко Володимир Галактіонович (15 (27) липня 1853 - 25 грудня 1921) - російський письменник, публіцист, журналіст, літературний редактор, громадський діяч. Українець за національністю.
Володимир Короленко народився у Житомирі, його батько Галактіон Панасович Короленко був провінційним суддею, був надзвичайно чесною людиною та цікавився культурою. Однак коли Володимиру було 15 років Галактіон Панасович помер, сім’я - мати та п’ятеро дітей, потрапила у фінансову скруту, і мати Короленка докладала значних зусиль, аби той закінчив навчання. Житомирське дитинство визначило подальшу долю Володимира Короленка, який цікавився музикою, мистецтвом, філософією, історією. Спочатку він вчився у Житомирській гімназії, однак коли батька перевели на роботу до Рівного закінчив тамтешню гімназію. Здобувши середню освіту Володимир Короленко вступив до Санкт-Петербурзького технологічного інституту, однак так і не зумів його закінчити через матеріальні проблеми. Працював коректором, намагався знайти іншу роботу у видавництвах. 1874 року почав навчатись у Москві у Петровській хліборобській та лісовій академії де його викладачем був професор Клемент Тімірязев. Згодом викладач став прототипом Ізборського у повісті “З двох боків”. Однак 1876 року його виключили з академії -- за участь у студентських заворушеннях. Протягом року мешкав у місті Кронштадт де перебував під наглядом поліції. Займався репетиторсьвом, був коректором, навіть шевцем та різноробочим.
1877 року зробив нову спробу отримати вищу освіту та вступив до Санкт-Петербурзького гірничого інституту, однак вже 1879 року його запідозрили у революційній діяльності, виключили з інституту та відправили на заслання у місто Глазов Вятської губернії (північний схід європейської частини сучасної Росії). Протягом трьох років, перебуваючи на засланні Володимир Короленко також мешкав у Вишньому Волочку та Пермі. Однак коли у березні 1881 року відмовився присягнути новому імператору Росії Олександру ІІІ на три роки був висланий у Якутію.
І хоча на засланні Володимир Короленко провів загалом 6 років, це не зламало його як людину, навпаки, у віддалених куточках імперії виявився його талант етнографа - він вивчав побут мешканців тих регіонів, записував якутські пісні та легенди, створював власні твори, спостереження стали основою його майбутніх творів.
Літературний дебют Володимира Короленка відбувся 1879 року у петербурзькому журналі “Слово”, де були опубліковані “Епізоди з життя шукача”. Однак далі була шестирічна пауза у виданні творів. Після завершення терміну заслання царська влада дозволила йому замешкати у Нижньому Новгороді. Тут з’явились його оповідання “Яшко”, “Убивець”, “Сон Макара”, “Соколинець”. Десять років (1885-1895), які Володимир Короленко провів у Нижньому Новгороді є розквітом його літературної творчості. Вже 1886 року вийшла його перша книга “Нариси та оповідання”, невдовзі побачила світ повість “Сліпий музикант”, у якій він продемонстрував своє знання психології людини, проблем людини та суспільства.
20 останніх років свого життя жив у Полтаві.
Володимир Короленко не сприйняв встановлення Совєтської влади та відмовився від встановленого для нього совєтською владою Полтави продовольчого забезпечення. 25 грудня 1921 року письменник помер у голоді та злиднях. Похований у Полтаві.
Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!
➡ Приват 4149629353047269
➡ Monobank: 4441114410047144
➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com
➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc
Дякуємо!