Твори зарубіжної (світової) літератури

Езоп. Біографія

3654_ezop

Біографія Езопа

Езоп (VI столітті до н. е.) – легендарний грецький байкар, вважається засновником жанру байки. Достовірної біографії Езопа не існує, про нього є чимало легенд, а всі біографічні відомості грунтуються на уривчасних свідченнях давньогрецьких авторів. Тому точних дат у його життєписі не має.

За свідченням давньогрецького історіографа Геродота Езоп народився у Фригії та був рабом аристократа Ксанфа. Згодом отримав волю та подорожував Грецією, Вавилоном та Єгиптом.

Ззовні був некрасивим, горбатим та низького зросту. Оскільки відзначався надмірною балакучістю, його перший господар продав його філософу Ксанфу, який жив на острові Самосі. Новому господарю сподобались відповіді раба — коли він запитав, чи хоче він щоб його купили Езоп відповів: «А хіба тобі не все одно, чого я хочу? Купи мене в радники, тоді й запитуй». А після того додав, що балакучі птахи коштують дорожче. Відповіді раба сподобались новому господарю і той його таки купив.

. . . . . .

Ця покупка дозволила Ксанфу залишитись у пам’яті нащадків, адже Езоп був надзвичайно винахідливим, з ним було пов’язано чимало історій до яких був дотичним і господар. Так, коли Ксанф попросив Езопа придбати на ринку все найліпше, то Езоп приніс різноманітні язики, та пояснив, що саме язиком домовляються та встановлюють закони, відповідно язик — це найкраще, що є на ринку. Наступного дня Ксанф попросив Езопа купити на ринку все найгірше, ітой знову ж таки придбав язики та пояснив, що з їх допомогою виникають сварки та розпочинаються війни, люди дурять один одного. Наступна історія була пов’язана з необачною обіцянкою Ксанфа випити море. Коли господар зрозумів, що ляпнув дурницю його виручив кмітливий раб Езоп, який запропонував поставити умовою виконання цієї обіцянки, щоб його судді спочатку перекрили всі річки, які впадають у море, адже обіцянки випити ще й річки його господар не давав.

Тривалий час хотів отримати волю, однак Ксанф не хотів втрачати мудрого та кмітливого раба. За легендою під час засідання державної ради острова Самос орел, що налетів несподівано з неба, вкрав державну печатку, піднявся в небо і звідти випустив її поціливши в пазуху одному з рабів. Ксанфа попросили розтлумачити це, однак той відмовився, мовляв це для нього принизливо, однак зазначив, що це може зробити його раб. Езоп скористався цією можливістю та почав з того, що не пристало рабу давати поради вільним городянам. Тож Езопа довелось негайно звільнити з рабства і він пояснив, що орел — царський птах, а значить що цар Крез хоче завоювати Самос та перетворити його на рабство.

Жерці ненавиділи Езопа і за легендою, коли цар Крез звелів йому в Дельфах принести жертву богу Аполону. Тоді жерці підкинули Езопу в торбину золотий кубок бога та звинуватили у крадіжці. Езопа засудили та скинули зі скелі хребта Парнас, яка вважалась священою.

Езоп уславився своїми байками, головними героями яких були тварини. На жаль рукописів Езопа не збереглося, його твори у IV—III ст. до н. е впорядкував Деметрій Фалерський, однак і його збірка не збереглась. Вважається, що він написав близько 400 байок.