Сервантес: біографія та твори
Мігель де Сервантес Сааведра (29 вересня 1547 — 22 квітня 1616) — видатний іспанський письменник, драматург та поет, найвідоміший його твір “Дон Кіхот” вважається першим сучасним романом.
За прийнятою у дослідників версією датою народження Сервантеса є 29 вересня 1547 року, а своє ім’я він отримав на честь Архангела Михаїла у день якого народився. Батько був хірургом на ім’я Родріго де Сервантес, родом із Кордови. Про матір точних відомостей не має, відомо лише, що її звали Леонор де Кортінас. Також у нього було три брати та три сестри. Прізвище Сааведра Сервантес почав викорнистовувати лише після повернення з алжирського полону, також це прізвище не використовували і його брати та сестри, а від народження мав прізвище Мігель де Сервантес Кортінас.
1551 року батько письменника зі сім’єю переїхав до Вальядоліда, однак справи його йшли не дуже добре, тож він на кілька місяців чеез борги потрапив до в’язниці. 1556 року вирушив до Кордови аби отримати спадок свого батька Хуана та Сервантеса. Також у такий спосіб він переховувався від кредиторів.
Достеменно не відомо де отримав освіту Мігель де Сервантес, дослідники припускають, що це могло бути у Вальядоліді, Кордові чи Севільї. Також є припущення, що він навчався у єзуїтській школі, принаймні натяки на це є в його романі “Бесіда собак”. 1566 року Сервантес переїхав до Мадриду. Сервантес багато подорожував, тож під час його повернення разом з братом Родриго галерою “Сонце” з Неаполя до Іспанії на них напали турецькі кораблі та захопили у полон і відправили у місто Алжир (Африка). де він став рабом. Та обставина, що у нього знайшли рекомендаційний лист від австрійського принца та іспанського полководця Хуана Австрійського та герцога Сесси ускладнила його становища — полонителі вирішили, що мають справу з важливою особою, тож вимагали за його звільнення 500 золотих ескудо. У полоні Сервантес провів п’ять років, при цьому виявив неабияку мужність та силу волі, чотири рази пробував втекти, кожного разу провину товаришів по невдалій втечі брав на себе, хоч і зазнавав при цьому нещадних тортур. Лише 1580 року священикам з ордену Трійці вдалось зібрати необхідну суму для викупу і 19 вересня 1580 року Сервантеса звільнили з полону, а 24 жовтня він повернувся до Іспанії.
І хоча Сервантес отримав свободу, однак у підсумку його сім’я опинилась у боргах, щоб вирішити цю проблему він вирушив до Португалії, де тоді перебував двір Філіпа ІІ, короля Іспанії та Португалії, аби отримати роботу. При дворі оцінили знання Сервантесом Північної Африки та довірили таємне завдання в алжирському місті Орані, за що заплатили 50 ескудо.
Твори Сервантеса
1585 року, тобто у віці 38 років збагачений життвим досвідом Сервантес розпочав літературну роботу, його першою новелою стала “Галатея”, згодом він написав чимало драм, однак значного успіху вони не мали. Аби заробити кошти на життя Сервантес став інтендантом та займався закупівлею провіанту для “Непереможної Армади”. Однак успіху у цій роботі він не мав і навіть потрапив до в’язниці. Однак літературних спроб він не припиняє, хоча нічого і не публікує. Період 1598-1603 року у біографії Сервантеса є найбільш загадковим, оскільки інформації у дослідників про нього немає. Однак 1603 року він мешкає у Вальядоліді, де має дуже дрібний заробіток. 1604 року побачилила світ перша частина роману “Хитромудрий ідальго Дон Кіхот Ламанчський”, яка відразу принесла йому велику славу. Однак попри численні наклади як у самій Іспанії та переклади за кордоном це не покращило фінансового становища Сервантеса. Між 1604-1616 роками він написав другу частину “Дон Кіхота” а також ряд новел, драм, поему “Подорож на Парнас”. Після смерті писменника було опубліковано роман “Мандри Персілеса та Сигізмунди”.
За кілька днів до смерті Сервантес став монахом. Помер у злиднях 1616 року. Ймовірною причиною смерті став набряк головного мозку або ж цукровий діабет.