Андрій Чайковський, Твори української літератури

Андрій Чайковський. Біографія

andriy-chaykovskyi

Біографія Андрія Чайковського

Роки життя: 1857-1935

Письменник, громадський діяч, доктор права, адвокат у Галичині.

Коротка біографія Андрія Чайковського

Андрій Чайковський народився у місті Самбір (сьогодні – Львівська область). У ранньому віці втратив батьків, тому його забрала до себе бабуся в село Гординя. В дитинстві навчився читати польською мовою, оскільки українського букваря тоді не було. До початкової школи не ходив, навчався вдома, а іспити за початкову школу здавав приватно.

Впродовж 1869-1877 років навчався у Самбірській гімназії. В гімназійні роки був членом підпільного товариства “Студентська громада”. По закінченню гімназії Андрій Чайковськи вступив на філософський факультет Львівського університету.

У 1881 році став співзасновником “Кружка правників” та працювати у товаристві “Просвіта”.

З філософського факультету Андрій Чайковський перейшов на юридичний, за часів навчання на юриспруденції очолював студентське товариство “Дружній лихвар”.

У 1884 р. склав суддівський іспит і два роки практикував у Самборі. Потім Андрій Чайковський переїхав у Бережани Тернопільської області, де відкрив власну адвокатську канцелярію.

З 1892 року Андрій Чайковський почав друкуватися. Спочатку це були його спогади “Спомини зперед десяти літ”, згодом, у 1895 році – друком вийшли його “Чорні рядки”, видані у збірнику оповідань “Із судової зали” та “Образ гонору”.

У 1896 році світ побачили повісті Андрія Чайковського “Олюнька”, “В чужім гнізді”, “Бразілійський гаразд”.

У першій та другій декадах 1900-х років Андрій Чайковський почав писати прозу про Козаччину у романтичному стилі. Зокрема, в той час вийшли його повісті “За сестрою”, “Віддячився”, “Козацька помста” та інші. У цих творах А. Чайковський ідеалізував Запоріжжя і звинувачував Москву за кривди, завдані Україні.

У 1914 році А. Чайковський повернувся до Самбора. Там, за доносом, його арештували й відправили до львівської в’язниці “Бригідка”. Трохи більше як за два тижні його випустили під протекцію Володимира Дудикевича, не знайшовши компромату.

Після створення ЗУНР у 1918 році, Андрій Чайковський став повітовим комісаром Самбірського повіту.

У 1926-1927 роках очолював осередок “Рідної школи”.

Помер Андрій Чайковський 2 червня після хвороби.

Читати твори Андрія Чайковського.