Розвиток дітей

Чому листя восени змінює колір? Досліджуємо з дітьми

dsc_0678_copy

В жовтні різноманіття кольорів та кількість опалого листя дає можливість влаштувати для дітей безліч цікавих ігор, які не лише розвинуть пізнавальні здібності, а й спонукатимуть до прояву творчих ідей.

Мабуть найперше питання, яке виникає у дітей восени: «Чому ж листя змінює колір?» Якщо ваші дослідники досягли дошкільного віку, то ця інформація вже може стати цілком доступною для них. Поговоріть із дитиною про те, що зелене забарвлення листочок навесні і влітку має тому, що в ньому міститься пігмент (барвник), що називається хлорофіл.

Саме завдяки хлорофілу в листочках утворюється сік, якими живиться усе дерево. Але хлорофіл живе у листку, доки отримує достатньо сонячного світла та вологи, а оскільки восени дні коротші, сонечка все менше, тож хлорофіл руйнується, отже і зникає зелений колір. І тут найцікавіше: виявляється в листку крім хлорофілу живуть весь час і інші пігменти (кольори), але їх перекpивав хлорофіл, допоки він був у листі. Тепер же настав час проявитись цим іншим кольорам: жовтому, червоному, помаранчевому.

Для підтведження своїх слів, продемонструйте дитині простий дослід, завдяки якому можна побачити хлорофіл, що вивільняється з листя. Для цього знадобиться лише вода, спирт і зелені листочки. Зануривши листя в спирт і нагріваючи на водяній бані деякий час, ми побачимо як спирт забарвлюється в яскравий зелений колір.

Але ваш спостережливий дослідник неодмінно помітить, що є дерева, які не змінюють кольору восени, а залишаються зеленими. Розкажіть малюку про хвойні дерева, розгляньте разом як виглядають «листочки» в хвої, які вони на дотик, відчуйте запах смоли. Саме така будова допомагає хвойним голочкам зберігати в собі хлорофіл значно довше ніж у листі, тому восени ялинки і сосни залишаються зеленими.

На прогулянці в парку чи лісі запропонуйте дитині гру: знайти листочки якомога різноманітніших кольорів і відтінків, влаштуйте змагання хто знайде їх більше. Пізніше посортуйте за відтінками від найсвітліших до найтемніших, розгляньте разом яким різнобарв’ям багата осінь.

autumn_fall_leaves_leaves_true_leaves_fall_color_nature_golden_autumn_autumn_colours-509409_jpgd