Осип Турянський, Твори української літератури

Осип Турянський. Біографія

osyp-tyrianskyi

Біографія Осипа Турянського

Роки життя: 1880-1933

Письменник, літературний критик, поліглот.

Коротка біографія Осипа Турянського (Івана Думки)

Народився Осип Турянський у селі Оглядів (нині Радехівський район Львівської області) у родині тесляра. Був найстаршим серед 11 дітей.

Навчався у Львівській українській гімназії.

Вищу освіту здобув на філософському факультеті Віденського університету. Там же захистив докторську дисертацію. Здобув науковий ступінь доктора філософії. Працював учителем середніх шкіл Галичини.

У літературі дебютував у 1908 році новелами “Курк”, “Ей, коб були мене вчили”, “Де сонце?”, які опублякували в альманасі віденської «Січі».

З 1910 року викладав українську мову та літературу в Перемишлянській гімназії.

Восени 1914 року Осипа Турянського мобілізували в австрійську армію й відправили на сербсько-австрійський фронт. У 1915 році він потрапив до сербського полону. Пережите там відтворив у повісті-поемі “Поза межами болю” (1917 р.).

Після повернення викладав право у Віденському університеті, потім займався видавничою та педагогічною діяльністю у Галичині.

У 1923 році Осип Турянський повернувся додому і працював директором Яворівської, Дрогобицької, Рогатинської гімназій, де викладав німецьку, французьку, латинську мови. У цей час він перекладає вірші Шандора Петефі, Ґенріга Гейне, Вільяма Шекспіра.

Помер Осип Турянський у Львові, через поганий стан здоров’я після сербського полону. Похований на Личаківському цвинтарі.

Читати твори Осип Турянський.