Михайло Стельмах, Твори української літератури

Михайло Стельмах. Біографія

mykhailo-stelmakh

Біографія Михайла Стельмаха

Роки життя: 1912-1983

Письменник, драматург, педагог, фольклорист

Коротка біографія Михайла Стельмаха

Народився Михайло Стельмах у селі Дяківці (сьогодні – Вінницька області). Після закінчення загальноосвітньої школи навчався в педагогічному технікумі. Трудову діяльність розпочав у вінницькій газеті “Більшовицька правда”.

У 1933 році закінчив літературний факультет Вінницького педагогічного інституту і став першим, хто у його селі отримав вищу освіту. До 1939 року вчителював у селах Київщини.

У 1939 році Михайла Стельмаха мобілізували до Червоної армії. Як солдат-артилерист воював у Білорусі, був двічі поранений.

З 1944 року працював у редакції газети 1-го Українського фронту “За честь Родины”. Під час війни вийшли дві збірки фронтових віршів Михайла Стельмаха: “Провесінь” та “За ясні зорі”, а також книжка оповідань “Березовий сік”.

Після війни став співробітником Інституту фольклору, етнографії та мистецтва АН УРСР. Михайла Стельмаха обирали депутатом Верховної Ради СРСР 6-10-го скликань, був заступником голови Ради Національностей.

М. Стельмах писав у жанрі соцреалізму: спочатку віршу, а х з 1940-х – і прозу. Він одним із перших у післявоєнній художній літературі порушив проблему Голоду 1932-1933 років та боротьби ОУН-УПА проти СРСР. Він був єдиним українським радянським письменником, який отримав високі нагороди за свою творчість і не був при цьому членом Комуністичної партії Радянського Союзу.

Помер Михайло Стельмах 27 вересня у Києві. Похований на Байковому кладовищі.

Читати твори Михайла Стельмаха.