Твори зарубіжної (світової) літератури

Шолом-Алейхем. Біографія

sholom-aleihem

Біографія та твори Шолом-Алейхема

Шолом-Алейхем (псевдонім, українською “Мир вам”, Рабинович Соломон Наумович) (18 лютого (2 березня) 1859 – 13 травня 1916) – єврейський письменник, писав мовою ідиш, його життя та творчість пов’язані з Україною.

Шолом-Алейхем народився у Переяславі (Київська область), його батько мав невелику крамницю. Однак дитинство пройшло у Воронькові (тепер Бориспільський район Київщини). Навчався у єврейській початковій релігійній школі Хедер, а також у повітовій школі.

Шолом-Алейхем рано осиротів — його мати померла, коли йому було 13 років. Перша літературна спроба відбулась у 15 років після прочитання роману “Робінзон Крузо” хлопець написав єврейську версію книги.

Протягом 1876-1880 року працював домашнім вчителем у сім’ї багатого єврея Елімелеха Лоєва, згодом одружився з його донькою, хоча її батько був проти нерівного шлюбу. Однак подружжя було щасливим — у них народилось шестеро дітей. Протягом трьох років, а саме 1880-1882 рр був лубенським рабином, а одружившись до 1887 року жив та працював у Білій Церкві. Тесть залишив Шолому-Алейхему у спадок чималий маєток, однак той так і не зумів ним вміло розпорядитись. Він займався різними справами, зокрема фінансовими спекуляціями на біржі, спонсорував журнали на ідиш, врешті розтратив спадок. Однак на той момент він вже був популярним письменником. Хоча Шолом-Алейхем писав трьома мовами, зокрема російською та на івриті, однак починаючи з 1883 року майже всі його твори написано на ідиш.

З невеликою перервою протягом 1887-1905 рр. мешкав у Києві, місто зображено у його творах під назвою Егупець, тут він займався торгівлею. Однак після того, як у Києві відбулись єврейські погроми 1905 року переїхав до Львова, який тоді входив до складу Австро-Угорщини. Тривалий час подорожував Європою, зокрема жив у Швейцарії, а згодом переїхав до Італії де лікувався від туберкульозу. Перша світова застала його в Німеччині. Оскільки він був підданим Росії, його вислали з країни. Врешті 1915 року переїхав до Нью-Йорка. Туберкульоз йому так і не вдалось подолати, тож 13 червня 1916 року Шолом-Алейхем помер.

Твори Шолом-Алейхема

Значна частина творчості письменника пов’язана з Україною, він знав чимало українських пісень, добре знав вірші Шевченка, у його бібліотеці був “Кобзар”, також він знав багатьох українських письменників, які були його сучасниками, як Михайла Коцюбинського, героями його творів є євреї та українці. Зокрема це стосується його найвідомішої повісті “Тев’є-молочар”, яка складається з серії оповідань, які об’єднані постаттю головного героя. Перша повість з цього циклу вийшла 1894 року наступні виходили до 1914 року. Творчість Шолом-Алейхема стало важливою сторінкою розвитку літератури на мові ідиш.