Твори зарубіжної (світової) літератури

Генрік Ібсен. Біографія

genrik_ibsen

Генрік Ібсен: біографія та твори

Генрік Ібсен (20 березня 1828 — 23 травня 1906) — норвезький поет та драматург.

Родина Ібсена належала до купецької аристократії, він народився 20 березня 1828 року у портовому місті Шієн, що на півдні Норвегії. Вже у 15 років працював учнем аптекаря, також почав почав писати сентиментально-романтичні вірші. Велике враження на Генріка Ібсена справила європейська “Весна народів” 1848 року, під її впливом він створив 1849 року п’єсу “Катіліна”. 1850 року переїхав до Крістіанії (тепер Осло, столиця Норвегії) та почав професійну літературну діяльність. Протягом 1850-х років Генрік Ібсен написав кілька національно-романтичних п’єс, як “Богатирський курган”, “Ніч Св. Іоана”, “Фру Інгер з Естрота”. Протягом 1851-1857 року керував першим норвезьким національним театром, який працював у місті Берген на південному заході Норвегії. Однак його театральна кар’єра пішла вгору, тож Ібсена запросили очолити Норвезький театр у Крістіанії (Осло), саме тут він зумів поставити свої сценічні твори.

Твори Генріка Ібсен

Генрік Ібсен звертається до давньої норвезької історії та створив 1857 року драму “Воїни у хельгеланді” написану за давніми норвезькими сагами та народно-історичну драму “Боротьба за престол” (1863). Норвезька мова має два варіанти — букмол, тобто висока літературна мова для якої притаманні численні запзичення з данської, якою власне і писав Генрік Ібсен та нюношк,яка очищена від данських запозичень та максимально наближена до розмовної. Останню, у 19 столітті створила група нрвезьких романтиків на чолі з Іваром Осеном, однак сам Генрік Ібсен поставився до цього вороже.

Життя Ібсена було складним — він перебував у матеріальній скруті, тож стипендія на подорож до Риму, яку допоміг отримата драматург Б’єрнстьєрне Б’єрнсон стала для нього порятунком. 5 квітня 1864 року Генрік Ібсен вирушив до Італії — у Римі він жив, з незначними перервами 27 років. Саме в Італії він створив свої найвидатніші твори — віршовані драми “Бранд” (1865) та “Пер Гюнт” (1867). Вони стали основою для створення нового типу драм. 1868 року він пише комедію “Союз молоді”, яка є політичною сатирою, а 1873 року філософсько-історичну трилогію “Кесар і галілеєць”. 1877 року Ібсен створив драму “Стовпи суспільства”, після чого було ще дванадцять п’єс які, зазвичай, ділять на три групи. До першої належать написані протягом 1879-1883 років із вираженою соціальною проблематикою “Стовпи суспільства”, “Ляльковий дім”, “Хвороблива уява” та ін. Друга група п’єс зосереджена на душевних конфліктах та написана протягом 1884-1890 років. Це “Дика качка”, “Росмерсхольм”, “Жінка з моря” та інші. Третя група п’єс досліджує людській організм в експерементальній абстрагованості та була написана протягом 1892 — 1899 років. Це “Будова мого серця”, “Коли ми, мертві, пробуджуємось” та інші.

1891 року Ібсен повернувся до Норвегії, спочатку він жив у історичному комплексі “Вікторія Террас” у Осло (зараз там знаходиться міністерство закордонних справ Норвегії та Національна бібліотека) — у цій будівлі він мешкав до 1895 року. 23 травня 1906 року Генрік Ібсен помер.