Твори зарубіжної (світової) літератури

Джордж-Ноел-Гордон Байрон. Біографія

dzhordzh-noel-gordon_bairon

Байрон: біографія та твори

Джордж-Ноел-Гордон Байрон (22 січня 1788 — 19 квітня 1824) англійський поет-романтик, лорд та національний герой Греції.

Оскільки Байрон був британським лордом, науковці докладно простежили його родовід, тож його дуже далекі предки мешкали у Нормандії, однак в ХІ столітті разом з Вільгельмом Завойовником переселились до Англії де обтримали численні маєтки. Також спочатку їхнє ім’я було Бурун, у такому варіанті воно є у лицарських літописах середньовіччя. І хоча сам Байрон народився у Лондоні, його родина на той час вже збідніла. Гордон — це його друге ім’я. Джон Байрон, батько поета був британським офіцером, однак свого батька Джордж не знав коли хлопцеві виповниллось три роки його батько був вимушений переховуватись від кредиторів, тож виїхав до Франції де помер у віці 36 років.

Коли хлопцеві виповнилось 10 років він успадкував від свого двоюрідного дідуся титул лорда та маєток у графстві Ноттінгемшир. 1799 року Джордж Байрон вступив до школи доктора Глені, однак протягом двох років пропустив значну частину занять, оскільки мусів лікувати ногу. Однак нестачу відвідування занять компенсував читанням книг — у доктора Глені була величезна бібліотека.

Твори Байрона

Літературним дебютом поета стала збірка “Години дозвілля”, яка вийшла 1807 року. А вже 1809 року вийшла сатирична поема “Англійські барди та шотландські оглядачі” у якій він розпочав полеміку з реакційним романтизмом — цю дискусію він буде вести все своє життя.

Джордж Байрон багато подорожує до Іспанії, Португалії, Албанії, Греції,Османської імперії, під впливом цих мандрівок 1812 року вийшла його перша пісня “Паломництво Чайльда Гарольда”, яка отримала світове визнання. Та започаткувала революційну течію англійського романтизму. Також тут вперше виявились його симпатії до гноблених народів.

Вже повернувшись до Англії Байрон виступив у палаті лордів проти закону про смертну кару для луддитів, тобто робітників, які виступали проти впровадження машин у виробництво. Також 1812 року він написав “Оду авторам білля проти руйнівників верстатів”.

1812-1816 року пише цикл східних поем “Гяур”, “Абідоська наречена”, “Корсар”, “Лара”. 1818 року видає поему “Мазепа”основою до якої стала легенда з раннього життя українського гетьмана.

Протягом 1817-1823 років Байрон мешкав в Італії, де долучився до руху карбонаріїв. Саме в Італії 1821 року він написав містерію “Каїн”. І хоча сам твір написано на основі біблійної легенди, він має атеїстичне та революційне звучання. Завершенням його творчості став недописаний роман у віршах “Дон Жуан” над яким він працював протягом 1819-1823 років. 1823-1824 року Байрон долучився до грецької армії яка боролась за звільнення своєї країни від Османської імперії. Помер поет в Греції від пропасниці. На свою батьківщину — Англію, він так і не повернувся.