Твори зарубіжної (світової) літератури

Ду Фу. Біографія

du_fu

Ду Фу: біографія та твори

Ду Фу (712-770) — видатний китайський поет який жив та писав в епоху Тан, разом із Лі Бо вважається одним з найвидатніших китайських поетів. Тривалий час товаришував із Лі Бо, який був старшим за нього та вважається його літературним наставником.

Відомо, що Ду Фу походив із збіднілого роду, а серед його предків були видатні військові та державні діячі, однак добрий родовід та природні талани так і не посприяли його кар’єрі. Заняття літературою почав дуже рано, а перший вірш написав у сім років. Лише у 30 років Ду Фу наважився приїхати у столицю, однак так і не зумів скласти іспити. Щоб привернути до себе увагу він написав оду імператору, завдяки цьому йому запропонували провінційну посаду в кримінальному відомстві, однак він відмовився. Тоді йому запропонували найдрібнішу посаду при спадкоємцеві, однак така посада не давала ані доброї платні, ані можливості зробити кар’єру.

755 року Ду Фу опинився у полоні повстанців Ань Лушаня, однак зумів втектти. Після цього зумівотримати високу посаду в імператорському палаці, однак довго там не затримався, оскільки потрапив у немилість, його відправили у провінцію, а через деякий час Ду Фу взагалі покинув службу та оселився у Ченду (тепер провінція Сичуань) де мешкав до смерті. Тепер у цьому місті функціонує музей Ду Фу.

Твори Ду Фу

З періодизацією життя Ду Фу є проблеми, оскільки він не вказував дати створення своїх поезій. Зазвичай його біографію ділять на три періоди, межею між першим та другим є повстання Ань Лушаня, а третій пов’язаний з його переїздом у Ченду. Головними творами першого періоду Ду Фу є поеми “Красуні” та “Військова колісниця” у яких він виступив проти тимчасових правителів.

Також він писав звернення до приятелів, поетів, діячів минулого, також у своїх віршах до свого товариша Лі Бо написав його портрет. Також Ду Фу вважається майстром поетичного пейзажу, який показав красу своєї батьківщини, радість простої людини: “Весняні води”, “Рано встаю”, “В єднанні з природою”. Ду Фу вдосконалив китайську поезію та літературу, тож отримав неофіційне ім’я “корифея поезії”. Звісно, збереглися не всі вірші Ду Фу, однак до нас дійшло понад 1400 віршів.

Помер 770 року під час подорожі човном по річці. Видатний поет помер у злиднях.