Біографія Івана Франка
Роки життя: (1856-1916)
Письменник, поет, публіцист, Каменяр.
Коротка біографія Івана Франка
Іван Якович Франко народився 27 серпня 1856 р. у селі Нагуєвичі на Дрогобиччині в сім’ї коваля.
У 1875 р. закінчив Дрогобицьку гімназію і відразу вступив на філософське відділення Львівського університету.
Писати вірші почав ще в гімназії. Друкувався в журналі «Друг». В перших же віршах — «Народна пісня» і «Котляревський» (1873) — проголосив про свій зв’язок з народнопоетичною творчістю і українською класикою. Формуючись як поет, поступово відходив від абстрактно-романтичних мотивів, а натомість тяжів до реалізму, оспівував революційне оновлення життя.
В університеті брав активну участь в діяльності студентського гуртка, члени якого сповідували ідеї Михайла Драгоманова.
У 1877 р. Івана Франка заарештували. Відтак майже дев’ять місяців він провів у в’язниці. Там і написав вірші «Товаришам із тюрми» та «Каменярі».
У 1880 р. виїхав жити на село, проте в дорозі його знову заарештували. На цей раз він провів в тюрмі три місяці, після чого його відправили в Нагуєвичі під нагляд поліції.
Спільно з Іваном Белеєм Франко видавав журнал «Світ», де надрукував роман-повість «Борислав сміється» (1881-1882 рр.).
У 1885 та 1886 роках відвідував Київ.
1887 р. вийшла друком збірка віршів «З вершин і низин», яка вважається найвизначнішою у поетичній спадщині Франка, бо поклала початок новому етапу в розвитку української літератури. Основне місце в збірці займає громадянська лірика, в якій поет порушив важливі питання суспільного життя, революційної боротьби трудящих мас за своє визволення. Крім політичної, знайшла своє місце у збірці також філософська, пейзажна та інтимна лірика.
Двома виданнями за життя Франка — у 1896 та 1911 — вийшла книжка «Зів’яле листя», в якій зібрані вірші про палке, ніжне, але, як правило, нещасливе кохання, виведено образ коханої поета.
З середини 90-х років видавав журнал «Житє і слово», а з 1898-го — журнал «Літературно-науковий вісник».
Помер І. Франко 28 травня 1916 р., похований на Личаківському кладовищі у Львові.
Читати твори Івана Франка.