Літописні оповіді, Читати твори української літератури

Розгром Ярославом печенігів. Початок великого будівництва в Києві. Похвала книгам. Літописна оповідь

litopys

“Розгром Ярославом печенігів. Початок великого будівництва в Києві. Похвала книгам” – це літописна оповідь про Ярослава Мудрого, який, здолавши ворогів, став князем Київської Русі. Літописець описує Ярослава Мудрого як виваженого правителя, діяльність якого орієнтована на будівництво міст, на розвиток культури, релігії. З літописної оповіді “Розгром Ярославом печенігів. Початок великого будівництва в Києві. Похвала книгам” ми дізнаємося, що Ярослав дуже любив читати, сприяв створенню та збереженню книг. Ця оповідь уславлює мудру, миротворчу політику Ярослава.

“Розгром Ярославом печенігів. Початок великого будівництва в Києві. Похвала книгам”

В літо 1036. Коли Ярослав перебував у Новгороді, прийшла до нього звістка, що печеніги взяли в облогу Київ. Ярослав же зібрав багато воїнів.., прийшов до Києва і прорвався у місто своє. А було печенігів безліч. Ярослав виступив із Києва, приготувався до бою: варягів поставив посередині, а на правому крилі — киян, а на лівому крилі — новгородців. І став перед містом. Печеніги пішли на приступ і зчепилися на тій горі, де стоїть зараз собор Святої Софії: було тут поле чисте тоді. І почалась жорстока січа, ледве до вечора здолав лютих ворогів Ярослав. І кинулись печеніги на всі боки тікати, і не знали, куди бігти…

В літо 1037. Заклав Ярослав місто велике, біля того міста Золоті Ворота. Заклав і церкву Святої Софії, потім церкву на Золотих воротах, а потім монастир святого Георгія і святої Ірини. І стала при ньому віра християнська плодитися і поширюватися, і ченці-чорноризці помножуватися, монастирі й храми будуватися і возвеличуватися.

Любив Ярослав книги, читав їх часто і вдень, і вночі. І зібрав скорописців багато, і перекладали вони з грецького на слов’янське письмо.

Написали вони книг велику силу, ними повчаються віруючі люди і тішаться плодами глибокої мудрості. Начебто один зорав землю, а другий засіяв, а інші жнуть і споживають багату поживу, — так і тут: батько всього цього Володимир, він землю зорав і розпушив її, тобто просвітив християнством. А син же його Ярослав засіяв книжними словами, а ми тепер пожинаємо, приемлемо серцем книжну науку.

Велика-бо користь від навчання книжного. Книги — мов ріки, які напоюють собою увесь світ; це джерело мудрості, в книгах — бездонна глибина; ми ними втішаємося в печалі, вони — узда для тіла й душі. В книгах — світило мудрості…

Літописна оповідь “Розгром Ярославом печенігів. Початок великого будівництва в Києві. Похвала книгам”

Читати тексти літописних оповідей.