Літописні оповіді, Читати твори української літератури

Володимир вибирає віру. Літописна оповідь

litopys

Літописна оповідь “Володимир вибирає віру” розповідає про те, як князь Володимир об’єднав весь народ єдиною вірою. Він придивлявся до всіх послів, розпитував про їхню віру, намагався обрати найкращу, ту, яка б згуртувала, зробила державу та владу сильною. І врешті, враховуючи поради бояр, обрав ту, яку перейняла його бабця – княгиня Ольга – християнство.

“Володимир вибирає віру”

В літо 987 скликав Володимир бояр своїх старців городських і сказав їм:

— Ось приходили до мене бояри з Волги, кажучи: „Прийми наш закон”. Потім приходили німці і хвалили свій закон. За ними прийшли євреї. Після всіх прийшли греки, ганьблячи всі закони, а свій вихваляючи. Мудро вони говорили, чудно їх слухати. Якщо хто, кажуть греки, перейде в їхню віру, то померши, знову воскресне; якщо ж буде в іншій вірі, то на тому світі горіти йому в огні. Що ви на це скажете, що порадите?

І відповіли йому бояри і старці:

— Знай, князю, що свого ніхто не гудить, а хвалить. Якщо хочеш по- справжньому довідатися, то пошли своїх мужів, хай вони подивляться і розпитають, у кого яка віра…

Пішли київські посли до болгар на Волгу, до німців і до греків…

Скликав Володимир бояр своїх…Вони ж сказали:

— Прийшли ми в грецьку землю. І повели нас на святкову службу: запалили кадила і влаштували церковні співи і хори. Ми в подиві стояли і не знали, де ми, — на небі чи на землі, бо нема на землі такого видовища і пишноти такої, і не знаємо, як розповісти вам про те. Знаємо тільки, що служба в них краща, ніж у всіх інших землях. Не можемо забути ми красоти тої, бо кожна людина, раз скуштувавши солодкого, не візьме потім гіркого. Так і ми.

Озвались бояри:

— Якби поганий був закон грецький, то не перейняла б його твоя баба Ольга, а вона була мудріша з усіх людей.

Літописна оповідь “Володимир вибирає віру” – текст

Читати тексти літописних оповідей.