Твори зарубіжної (світової) літератури

Публій Вергілій Марон. Біографія

publii_vergilii_maron

Публій Вергілій Марон: твори та біографія

Публій Вергілій Марон (також Публій Верґілій Марон) (15 жовтня 70 р. до.н.е. — 20 вересня 19 р. до н.е.) — давньоримський поет, найвидатнішим твором якого є епос “Енеїда”.

Достеменної біографії Вергілія не існує, оскільки інформації про його життя небагато, вони не є систематизованими. Достеменно навіть не відомо його походження, однак ім’я Публій є притаманним для римлян, натомість інші імена наймовірніше мають етруське походження. Відомо що батько Вергілія був латином, а його рід походив з північної Італії. Припускається, що він був чи то гончарем, чи то посильним та одружився на дочці свого господаря. Також начебто він мав пасіку та продавав ліс. Ім’я матері Магія Полла має етруське походження, однак до повноліття Вергілій, найімовірніше, осиротів. Також у нього було не менше двох братів.

Вергілій за наявною інформацією народився 15 жовтня 70 р. до н.е біля Мантуї (сучасна область Ломбардія на півночі Італії). Існує легенда наче його матері, коли вона була вагітна, приснилась лаврова гілка, яка проросла у дерево.

Так чи інакше, однак ще в дитинстві Вергілій отримав добру освіту — спочатку у Кремоні, а згодом у Медіолані (сучасний Мілан). у 51 році до н.е.

19-річний Вергілій вирушив до Риму вивчати риторику, яка тоді була обов’язкова для юнаків, які планували політичну кар’єру. Через рік він вступив до неапольського гуртка епікурійців. Спочатку він планував стати адвокатом, однак цьому завадила його сором’язливість і врешті він став поетом.

Як виглядав Вергілій відомо з опису Светонія — високий, міцний, смаглявий, схожий на селянина, однак мав проблеми із здоров’ям: мав проблеми зі шлунком, горлом, потерпав від головного болю та часту пускав собі кров. При цьому був стриманий у їжі та вині. Хоча Вергілій не брав участі у політичному житті Риму, однак мав щедрих друзів, завдяки яким зміг отримати значні кошти та придбати будинок у Римі. Однак 41 року до н.е. будинок спробували відняти, Вергілій поспішив до Риму та домігся повернення будинку йому.

Твори Публія Вергілія Марона

Більшу частину життя Вергілій провів у Неаполі та у його околицях, іноді відвідував Рим а також Сицилію. 19 року до н.е., вирушив до Греції де протягом трьох років вдосконалював свою поему “Енеїда”. Однак коли повертався до Риму під час плавання серйозно занедужав і після повернення помер 20 вересня 19 року до н.е. Вергілій передбачив свою смерть і навіть написав лвовірш, який викарбували на його гробниці. Поета поховали поблизу Неаполя.

Вергілій вважається найвидатнішим давньоримським поетом, перші літературні спроби він зробив ще навчаючись у школі, вони буди були зроблені у неотеричному напрямку, який тоді панував у ліературі. Його характерними рисами є байдужість до політичних та соціальних проблем. Така поезія розрахована на невелике коло освічених читачів, для неї приитаманні малі жанри, переважно епіграми. Однак початком своєї літературної творчості Вергілій вважав “Буколіки”, які вийшли у світ 39 року до н.е.

Вергілій написав чимало поетичних творрів, однак вершиною його творчості є героїчна поема “Енеїда” основою для якої послужила легенда про троянця Енея, який втік у латинську землю. Римляни вважали себе нащадками троянців, а римьский імператор Октавіан Август вважав своїм предком Енея. Поема мала значний вплив на розвиток світової літератури, зокрема вона вплинула на українського письменника Івана Котляревського, який 1798 року здійснив українське перелицювання “Енеїди”.