Твори зарубіжної (світової) літератури

Франческо Петрарка. Біографія

franchesko_petrarka

Франческо Петрарка: біографія та твори

Франческо Петрарка (також Петрарка) (20 липня 1304 — 19 липня 1374) італійський поет якого називають “батьком гуманізму”, найвідоміші твори — сонети Петрарки є зразком досконалості у цьому жанрі. Разом з Данте та Боккачо започаткував традицію написання літературних творів живою італійською мовою замість притаманної дя того періоду латини.

Батько Петрарки П’єтро ді сер Паренцо працював нотарем у Флоренції, оскільки ж він підтримував партію білих гвельфів, тобто прихильників Папи Римського, після поразки цієї партії його булло вигнано з міста. Тож Франческо Петрарка народився 20 липня 1304 року у місті Ареццо, що поблизу Флоренції. Однак вже 1310 року з батьком переїхав до Авіньйона, який на той час був резиденцією Римських пап. Батько вважав, що його син так само як і він повинен бути юристом тож протягом 1316-1326 років навчався в університетаї Монпельє та Болоньї. Однак сам юний Петрарка більше цікавився літературою. Навчання завершилось 1326 року із смертю батька, Петрарка повернувся до Авіньйона де працював службовцем. Втім робота не займала багато часу, тож він мав можливість займатись літературою. 6 квітня 1327 року в авіньйонській церкві св. Клари вперше побачив жінку, яку звали Лаура. Існує версія, що насправді її звали Лаура де Саде, вона померла від чуми 1348 року. Петрарка закохався у неї, і протягом 40 років присвячував її сонети, балади та мадригали. Втім серед літературознавців є версія, що історію з каханням вигадав сам Петрарка.

26 квітня 1336 року вважається днем народження альпінізму, і Петрарка має безпосередній стосунок до цього. Адже в одному із своїх листів написав, що цього дня з братом та слугами піднявся на гірську вершину Верту (1909 м), що у французькому департаменті Воклюз. Цей лист є першим в історії описом підйому людей на гірську вершину.

Твори Франческо Петрарки

Дуже важливим у житті Петрарки став 1337 рік — найперше він придбав будинок у долині річки Сорги — там він мешкав аж до 1353 року. Також він здійснив мандрівку до Риму після чого напеисав епічну поему про Другу Пунічну війну — “Африка”, цей твір приніс йому європейську славу. Хоча Петрарка мав духовний сан та не міг одружуватись, однак того року народився його син Джованні. Загалом у нього було двоє дітей 1343 року народилась його донька Франческа.

Петрарка мав особливу славу, як поет. Зокрема 1341 року він став першим поетом від періоду античності, якого у Римі увінчали лавровим вінком. Петрарка багато побдорожував Італією, зокрема під час цих мандрівок познайомився та потоваришував з іншим видатним письменником Боккаччо.

Водночас він прагнув до участі у політиичному житті батьківщини, зокрема він прагнув відродити велич Давнього Риму, проповідував відновлення Римської республіки, це призвело до його переселення 1347 року до Італії. Однак коли Папою став Інокентій VI Петрарка був змушений виїхати з Воклюза, оскілььки потрапив у немилість до Папи, який вважав поета чарівником, який захоплюється Вергілієм. 1362 року щоб не захворіти на чуму переїхав у Венецію, де толі мешкала його донька. 1367 року перїхав до Падови. Помер 19 липня 1374 року у місті Аркуї, що Поблизу Падови. Зараз це невеличке містечко, яке на честь поета називається Аркуа-Петрарка. Свою бібліотеку рукописів Петрарка заповів місту Венеція, вони зберігаються у бібліотеці св.Марка.