Микола Вінграновський, Твори української літератури

Микола Вінграновський. Біографія

Роки життя: 1936-2004 рр

Письменник, режисер, актор та сценарист.

Коротка біографія Миколи Вінграновського

Народився Микола Вінграновський у місті Первомайськ Миколаївської області. Там і здобув середню освіту.

Навчався на акторському відділі Київського інституту театрального мистецтва. Вже через два тижні від початку занять здібності Вінграновського помітив Олександар Довженко і запросив його навчатися у Москві, у ВДІКу. Ще студентом Микола Вінграновський зіграв головну роль у фільмі “Повість полум’яних літ”, за яку отримав золоту медаль кінофестивалю в Лос-Анджелесі.

До Києва М. Вінграновський повернувся вже дипломованм кінорежисером. Йому вдалося відзняти художні стрічки на кіностудії О. Довженка, зокрема, “Дочка Стратіона” (1964р.); “Берег надії” (1967р.) і “Дума про Британку” (1970р.), в яких він також зіграв акторську роль. За його режисурою знятий також ряд документальних фільмів: “Слово про Андрія Малишка” (1983р.), “Щоденники О. П. Довженка”, “Щоденник. Довженко. 1941—1945” (1993р.), “Чигирин — столиця гетьмана Богдана Хмельницького” (1993р.), “Батурин — столиця гетьмана Івана Мазепи” (1994р.), “Галич — столиця князя Данила Галицького” (1995р.) та “Гетьман Сагайдачний” (1999р.).

Літературна діяльність Миколи Вінграновського почалася у 1957 році з добірки поезій, опублякованій в кількох журналад, зокрема у “Пельмені”, “Жовтні” (“Дзвін”), «Вітчизні» і «Прапорі» (“Березіль”). У 1961 році у “Літературній газеті” вийшла добірка 12-ти поезій.

Перша збірка Миколи Вінграновського “Атомні прелюди” побачила світ 1962 року.

Миколу Вінграновського включають до переліку “письменників-шістдесятників”, однак він сам не зараховував до цього покоління, стверджуючи, що “немає шістдесятників, сімдесятників — є таланти, зрілі, освічені люди, яких не можна загнати в перелік”.

Друга поетична збірка “Сто поезій” вийшла у 1967 р., однак після цензури віршів у ній залишилося. У 1971 році вийшла збірка “Поезії”, у 1978 р. — “На срібнім березі”. У цей же період поет багато працює над дитячими творами. Миколі Вінграновському присуджено Державну премію України ім. Тараса Шевченка за твори для дітей

Помер Микола Вінграновсьий 26 травня 2004 року у Києві після тяжкої хвороби. Похований на Байковому кладовищі.

Читати твори Миколи Вінграновського.