Твори української літератури, Юрій Яновський

Юрій Яновський. Біографія

mykola-yanovskyi

Біографія Юрія Яновського

Роки життя: 1902-1954

Поет, романіст, редактор, військовий журналіст.

Коротка біографія Юрія Яновського

Народився Юрій Яновський у селі Майєрове (тепер – с. Нечаївка Кіровоградської області) в родині заможного землевласника.

У 1919 році на відмінно закінчив Єлисаветградське реальне училище, працював у адміністративному відділі повітового виконкому, у повітовому статистичному бюро і водночас навчався в механічному технікумі.

У 1925-1926 рр. працював художнім редактором на Одеській кінофабриці.

З 1927 року жив у Харкові, з 1939 р. – у Києві.

Перший вірш Юрія Яновського має назву “Море”, він був надрукований російською мовою у 1922 р.

У 1924 році Юрій Яновський уперше виступив з віршами українською мовою. А у 1928 році вийшла збірка його віршів “Прекрасна Ут”. Далі він пише в основному прозу.

У 1925 році вийшла збірка “Мамутові бивні”, а у 1927 році – “Кров землі”, в яких зібрані романтичні новели раннього періоду творчості Ю. Яновського.

Юрія Яновського вважають одним з найвизначніших романтиків в українській літературі першої половини XX ст.

Перший роман Юрія Яновського “Майстер корабля”, написаний упродовж 1927-1928 років. Твір став своєрідним проривом в українській літературі, оскільки сюжет роману є нетиповим для тогочасної літератури.

Юрій Яновський писав також сценарії. Зокрема, до початку Другої світової війни він написав сценарії “Гамбург”, “Фата морґана”, “Серця двох”, п’єси “Завойовники”, “Дума про Британку”, “Потомки”.

У 1940 році видав збірку гумористичних оповідань “Короткі історії”.

Під час війни Юрій Яновський був редактором журналу “Українська література” і військовим кореспондентом. Разом з Максимом Рильським, Іваном Кочергою, Петром Панчем, Натаном Рибаком брав активну участь в організації видання творів українських письменників в серії “Фронт і тил”, у випуску літературних газет та журналів українською мовою.

У 1945 році був кореспондентом на Нюрнберзькому процесі.

Визначним твором Юрія Яновського повоєнного часу став роман “Жива вода”, який гостро критикували за націоналізм. Через це він змушений був переробити цей роман згідно з принципами соцреалізму й перевидати його в далеко слабшому варіанті під іншою назвою – “Мир”.

Помер Юрій Яновський 25 лютого 1954 року.

Читати твори Юрія Яновського.