Українські міфи і легенди, Читати твори української літератури

Про зоряний Віз. Народний міф

zorianyi-viz

Український народний міф “Про зоряний Віз” зображує народне уявлення про виникнення сузір’я Зоряний Віз. У міфі йдеться про дівчину, яка пішла шукати воду, щоб врятуват свою маму від смерті. Коли дівчина поверталась з глеком води додому, по дорозі напувала спраглих перехожих, а лечик з водою, що залишилась, перекинув собака і вода витекла. В кінці міфу “Про зоряний Віз” розповідається, що з глека вилетіло сім великих зірок і одна маленька – вони створили на небі сузір’я Зоряний Віз, яке нагадує землянам про доброту дівчини.

. . .

. . .

“Про зоряний Віз”

Колись давно, а де саме — невідомо, та трапилася велика посуха. І була вона така, що не тільки в річках та озерах, а навіть і в колодязях повисихала геть-чисто* вся вода, і люди без води почали хворіти та мерти.

У тім краю, де ото трапилася така посуха, та жила одна вдова, а в тієї вдови була всього-на-всього одна дочка. Удова без води захворіла, і дочка, щоб не вмерла її мати, узяла глечик та й пішла шукати воду.

Де вона її шукала, хто її знає, а тільки десь-то найшла. Набрала в глечик і понесла додому. По дорозі зустріла одного чоловіка, що вмирав без води; дала йому напитись і тим одволала його від смерті. Далі вона зустріла другого, такого ж самого; потім третього, четвертого і, нарешті, сьомого. Усім давала пити й усіх урятувала від смерті. Води залишилось у неї тільки на самому дні.

Ішла вона, ішла й по дорозі сіла відпочити, а глечик поставила біля себе на землі. Коли в той час де не взявся собака. Хотів, мабуть, теж напитися та й перекинув глечик. Коли той глечик перекинувся, то з нього вилетіло сім великих зірок і восьма маленька, та й поставали на небі.

Ото ті зірки і є Віз, або душі тих людей, що дівчина їм давала пити, а восьма, маленька, — так то душа собаки, що перекинув глечик. Так ото Бог на те їх і поставив на небі, щоб усі люди бачили, яка щира була та дівчина, а за її щирість Бог послав дощ на ту країну.

* Геть-чисто — зовсім, повністю.

Український народний міф “Про зоряний Віз”

Читати українські міфи і легенди.