Виховання дітей

Вчимося легко. Як мотивувати дитину на навчання

yak_motivuvati_ditinu_do_navchannya

Коли дитина любить вчитися – це радість для всієї родини. Вона сама біжить в музичну школу або сама і вчасно сідає за уроки, – і це не тільки економить батьківські нерви, але і дозволяє учневі домагатися найкращих результатів. Насправді найкращих. І зовсім інша справа, якщо вчитися дитині нудно і лінь. Як активувати чарівну мотивацію і допомогти діткам отримувати задоволення від навчання? – Спробуємо розібратися!

Як мотивувати дитину на навчання: коли мозок в захваті

У нейропсихології є своя історія про те, звідки береться щастя. Уявіть наш мозок: натовп нейронів, хімічні агенти, що снують між ними, кровоносні судини і електричні імпульси. Коли людина приступає до якогось заняття, в корі головного мозку активізується зона, яка за це заняття відповідає. Скажімо, хлопчик грає в футбол: він вміє бити по м’ячу, приймати передачу, він активно і радісно обмінюється сигналами з іншими гравцями, – одним словом, він в своїй тарілці. У його мозку активно включається добре розвинена «футбольна» ділянку кори, клітини омиваються свіжою кров’ю, густо пробігають електричні розряди, виділяються стимулюючі речовини, плетуться нові нейронні зв’язки, все сяє, іскрить, пульсує, як на святі, – і суб’єктивно це переживається як драйв , щастя і осмисленість.

А ось інший хлопчик: він теж грає в футбол, але при цьому таємно мріє скоріше піти додому клеїти танчики, по м’ячу він б’є слабо і ніяково, гравці дістають його за нерозуміння, а тренер невдоволено морщиться. У цей час «футбольна» зона кори, звичайно, включається і оживає, але сигнали по ній біжать слабкі й розрізнені, виділяються стресові речовини, а ділянка кори «про танчики» постійно намагається перехопити лідерство. І суб’єктивно хлопчик переживає це як роздратування, нудьгу і марнування часу. Щастя в цьому мало, не кажучи вже про сенс: хлопчикові може здаватися, що немає дурнішого заняття, ніж відбирати один у одного м’ячик на полі.

Гарна новина полягає в тому, що навіть не дуже улюблене заняття змушує мозок працювати і відпускати людині енергію на дії. А значить у неї є шанс знайти в своїх справах світлі і надихаючі моменти (наприклад, коли удар по м’ячу вдаватиметься все краще) – стати щасливішим і захотіти розвиватися далі.

Найнещасніші люди, з точки зору біохімії мозку, – це нудьгуючі нероби, які не знають, чим себе розважити і як зайняти. Вони лежать або тиняються без діла, шукають хоч якісь стимули і розваги, щоб перемогти болісну нудьгу. Маленьким дітям незнайомий цей стан, але як це не сумно, до підліткового віку багато дівчаток та хлопчиків впадають в апатію і починають лінуватися.

Існує міф, ніби у людини є «чарівний глечик» – запас сил, які можна витрачати, а можна заощадити – і тоді залишиться більше енергії «для себе» і «на задоволення». Насправді ж, кажуть вчені, сили приходять до нас, як молоко до годувальниці: поки мама годує малюка, у неї є молоко, але як тільки немовля відлучають від грудей – вироблення молока потроху припиняється. Те ж саме відбувається з кількістю енергії, яку мозок відпускає нам для дій: поки ми активні (а найкраще – робимо справи з задоволенням), у нас є сили, але як тільки ми відмовляємося від справ – сил і щастя стає все менше.

Звичайно ж, відпочинок необхідний, і трудоголіки страждають не менше нероб, впадаючи в іншу крайність. Але все одно саме різноманітна цікава робота головою, тілом і душею дає щастя, симпатію до себе і відчуття повноти життя – коли протягом дня в роботу включається весь мозок, іскрячись і пульсуючи, як новорічна ялинка. І якраз це відчуття щастя і драйву може стати відмінним стимулом до розвитку і мотивацією до навчання.

yak_motivuvati_ditinu_do_navchannya3

Як мотивувати дитину на навчання: як комфорт ставить палиці в колеса

У батьківських головах довгі роки живе ідеал благополучної і розвиненої дитини. Її ростили в любові і оберігали від психічних травм, допомагали розвивати різні здібності, водили на концерт в повзунках, вибирали кращу школу, наймали репетиторів … ГВ на вимогу і спільний сон плавно перетікають в англійську мову з носієм і тренінги лідерських якостей. При цьому психологи кажуть, що в підлітковому віці благополучні дітки, з якими дуже багато займалися, нерідко впадають в апатію і нічого не хочуть.

І тут ще раз хочеться повторити аксіому: тільки власна активність дає стійке відчуття щастя і мотивацію до розвитку. Батьки часом так сильно хочуть дати дитині хороший старт, що навантажують її відповідальністю і дуже корисними заняттями, допомагають вивчити мови, освоїти науки, перемагати в олімпіадах, малювати і грати на музичних інструментах.

Дитина зайнята і прилаштована до справи, вона успішна і мила, але їй нема коли відпочити, поскучати, подивитися по сторонах і САМІЙ захотіти чогось досягти або щось освоїти. Здавалося б, у людини є всі дані для тріумфального входження в доросле життя, вона все вміє, – але не знає, чого хотіти, її очі не горять, вона рухається по накатаній і не знаходить в собі стимулів до активних дій і розвитку.

У будь-якого підлітка або дорослої людини є всі шанси прислухатися до себе, знайти свою точку прикладання сил, включити проактивність і щасливо рушити вперед. Але дамо слово статистиці: діти, про яких надто опікувалися і направляли, так само, як і діти, якими дуже нехтували, – в дорослому віці більш схильні до девіантної поведінки, депресій і психічних порушень. У той же час діти, яким приділяли середню кількість уваги, в дорослому віці набагато частіше залишаються в межах норми.

. .

. .

Як мотивувати дитину на навчання: хочу і треба – між двох вогнів

Виходить, що таке просте питання: «Як допомогти дитині добре вчитися?» – Насправді пов’язане з темами про щастя і волю, пошук своєї справи, свободу і межі. І як раз тема свободи і меж дає ще кілька важливих і конкретних ключів до успіху.

І в дитячому, і в дорослому житті є два береги: Хочу і Треба. Якщо висадитися на один з цих берегів і помахати ручкою іншому, то можна сміливо прощатися зі спокоєм і надіями на щастя. Єдиний вихід – з’єднувати їх мостом. З одного боку, дитині необхідно прищепити відповідальність і дисципліну, щоб вона освоїла важливі для життя навички, вчився взаємодіяти з людьми, отримала атестат і професію, в кінці кінців. І була живою-здоровою. З іншого боку, на дитину не можна занадто тиснути, щоб вона не закрилася, не впала у відчай від надлишку обов’язків, а могла дихати цілком вільно і вибирати ті справи, які роблять її щасливою і значущою.

Міра дисциплінарних впливів підбирається індивідуально, з урахуванням можливостей і звичок кожної сім’ї: одну дитину потрібно хвалити і підштовхувати, іншу вислуховувати і заманювати, – батьківська інтуїція і любов навпіл з повагою роблять свою справу. Але існують також цілком робочі методи, які допомагають зміцнити самостійність, відповідальність і задоволення від навчання, навіть якщо мова йде про ненависну алгебру.

Звичайно, в результаті дитина не буде цілувати підручник, але її знання і впевненість у собі можуть помітно зрости.

yak_motivuvati_ditinu_do_navchannya2

  • Поступово передавайте дитині відповідальність за уроки, оцінки та орієнтування в шкільних справах. Якщо домашнє завдання для першокласника записує мама, а уроки допомагає робити вся сім’я, то до середньої школи потрібно донести до дитини, що навчання – це її робота. Її будуть заохочувати за успіхи і допоможуть, якщо все погано, але сподіватися потрібно на себе. І передайте цю відповідальність чесно: адже часом мами самі не помічають, як в’їдливо контролюють дитину, ніби її навчання – це мамина справа і мамина честь. Не впадайте в паніку через дитячі промахи в навчанні, і не кидайтеся рятувати дитинку своїми міцними руками – тоді дитина відчує відповідальність всерйоз. І відчує гордість і впевненість, коли навчиться справлятися з проблемами сама.
  • Не забувайте про пряники. Часто батьки розмахують батогом і застосовуються каральні заходи, коли дитина приносить двійки і зауваження, але занадто мляво реагують на хороші результати. А хороші результати – це не тільки п’ятірки і перемоги в олімпіадах, це ще і вміння зібратися вчасно, пам’ятати про секції та факультативи, різні інтереси, які дитина приносить зі школи. Раніше дочка робила уроки до десятої вечора, а тепер все закінчує до восьми? – Безсумнівний успіх! Хваліть дитину, робіть для неї щось хороше, просто щоб відзначити якесь шкільне досягнення. Це не підкуп – просто важливо, щоб навчальні обов’язки більше асоціювалися у дитини з радісними і позитивними речами.
  • Навчіть дитину в різних шкільних справах знаходити плюси і бонуси. Потрібно написати реферат з біології? – Допоможіть вибрати таку тему, від якої дитина засвітиться. Нудно на геометрії? – Зате можна ось так малювати красиві фігури і точки. Чи не запам’ятовуються дати з історії? – Зате вчитель розповідає цікаво. Чим більше цікавих нюансів знайде для себе учень, тим легше і більш охоче він буде займатися.
  • Навчіть дитину винагороджувати себе за виконані завдання і будь-які досягнення. Зробив уроки, сказав собі: «Я молодець!» – І пішов грати в Лего, або клеїти танчики. Нагорода – це ще і визнання однокласників, повага вчителя, хороша репутація, приємне почуття виконаного обов’язку, – навчіть сина або дочку бачити бонуси у всіх цих речах. Мозок зручно влаштований: якщо за якісь дії людина отримувала нагороду раніше, то потім для цих дій виділяється більше енергії і гормонів задоволення вже на самому початку роботи і навіть до її початку!
  • Чудовий метод справлятися з монотонною роботою – розбивати її на частини. Тоді при завершенні кожного етапу, коли учень «видихає» і внутрішньо гладить себе по голівці, мозок отримує позитивний зворотний зв’язок і підкріплює успіх невеликою порцією гормонів задоволення. Від етапу до етапу задоволення буде рости, поки учень все не закінчить.
  • Хороший робочий спосіб посилити навчальну мотивацію – це зв’язати навчання з задоволенням, вибудувати ряд асоціацій з позитивними речами. Далі мозок вже сам налагодить внутрішній розпорядок, логістику, систему заохочень і стимулів. І тоді навчання – це вже не тяжка праця з пісним обличчям, а робочий простір можливостей і радісних знахідок!

. .

. .