Виховання дітей

Договір дорожчий від золота: як домовитися з підлітком

yak_domovitisya_z_pidlitkom

Мама з татом помічають серйозні зміни в поведінці своєї дитини і часом не розуміють, як правильно на них реагувати. Психологи вважають, що уникнути кризи у взаєминах з підлітками або подолати її можна тільки навчившись з ними домовлятися. Як домогтися взаєморозуміння, про це піде мова у сьогоднішній статті.

Чому так важливо домовлятися з підлітком

Договором називають певну угоду між двома і більше сторонами з приводу будь-якого питання, що має важливе значення для обох. При укладанні договору обов’язково враховується думка всіх сторін і знаходиться компроміс. Якщо підліток може домовитися з батьками, значить він їм довіряє.

Давайте розглянемо, чому договір має таке важливе значення, коли договірними сторонами є з одного боку підліток, а з іншого – його батьки.

Думка дитини враховується

Договір між батьками і підлітком дає останньому відчути, що його думка враховується. Підліток розуміє, що при укладенні договору він має такі ж права, як і будь-яка людина.

Людина, яка вміє домовлятися, легше знаходить контакт з оточуючими, і такий навик допоможе підростаючій дитині не тільки налагодити стосунки з матір’ю і батьком, але й взаємодію зі своїми однолітками, педагогами та іншими людьми.

Знижується кількість сварок і конфліктів

Укладення договору допоможе уникнути серйозних конфліктів з дитиною, що дорослішає. Адже якщо вона знає, що в якомусь питанні з матір’ю і батьком можна знайти компроміс, бажання протистояти їм і щось доводити в більшості випадків не виникає. У сім’ях, де батьки замість того, щоб прийти до компромісу, диктують підлітку свої умови, частіше відбуваються скандали і систематичні порушення встановлених батьками правил.

Підліток вчиться брати на себе відповідальність

Укладаючи договір, сторони усвідомлюють відповідальність, яка лягає на їхні плечі, адже в інтересах і підлітка, і батьків дотримуватися правил, про які вони домовилися. Можна сказати, що договір сприяє вмінню адекватно оцінювати свої сили і можливості, що, безсумнівно, є важливою людською якістю, і дуже знадобиться підлітку в дорослому житті.

Дитина відчуває, що їй довіряють

У повсякденному житті договори між людьми укладаються лише тоді, коли обидві сторони виявляють довіру одина до одної. Для підлітка можливість домовитися про що-небудь з батьками – це показник того, що мама з татом йому довіряють. А така довіра зміцнює сімейні стосунки, і скорочує можливість виникнення конфліктних ситуацій і нерозуміння.

Як домовлятися з підлітком

«Укладати контракт» і обговорювати взаємні домовленості з дитиною краще в усній формі. Незважаючи на зовнішнє бажання відокремитися від батьків та стати самостійними, діти підліткового віку дуже потребують батьківської підтримки і частого спілкування. Найкраще час від часу влаштовувати сімейну раду і обговорювати на ній все, що цікавить вас і дитину.

Домовленості мають влаштовувати обидві сторони

Домовляючись про що-небудь з підлітком, завжди пам’ятайте, що договір не є способом маніпуляції, і тому він повинен влаштовувати обидві сторони. Якщо своїм договором ви намагаєтеся змусити підлітка зробити те, що потрібно вам, але не враховуєте його інтереси, будьте готові до порушень з його боку.

Розповідайте про свої очікування і пропонуйте рішення

Не бійтеся вносити свої пропозиції при домовленості і надайте таке ж право своїй дитині. Разом шукайте компроміс, який влаштує всіх.

Відмовляючи в чомусь, пояснюйте причину

Якщо підліток пропонує вам домовитися стосовно якогось питання, це значить: він вам довіряє. Щоб не підірвати довіру, завжди будьте з ним відверті. Якщо ви розумієте, що не можете виконати прохання підлітка, обов’язково спокійним тоном поясніть чому. Підліткам важливо знати причину відмови. Відмовляючи, спирайтеся на свої переживання

Головна відмінність підлітків від школярів молодшого віку та дошкільнят саме в тому, що перші завжди вимагають пояснень. Якщо малюк трьох років просто не буде робити те, що заборонила мама через страх покарання, а семирічний школяр задовольниться простим поясненням, у спілкуванні з підлітком найкраще спиратися на переживання і почуття, які ви відчуваєте, і пояснювати йому причину відмови відповідно до його віку. Наприклад, замість «Ти не будеш грати на комп’ютері, тому що знову написав контрольну на двійку. Сиди і готуйся, щоб виправити оцінку», краще використати: «Я б не хотіла, щоб ти зараз грав в ігри, тому що я переживаю за твою успішність у школі. Ти можеш не встигнути підготуватися до наступної контрольної».

Домовляючись, пам’ятайте про індивідуальність дитини

Домовлятися з підлітком можна і потрібно про ті речі, які дозволяють йому розвивати індивідуальність: про вибір майбутньої професії, хобі, одяг, кола спілкування.

«Ти хочеш займатися хореографією, та все ж ми не можемо дозволити тобі займатися саме в цій школі, оскільки вона знаходиться далеко від дому. Давай пошукаємо школи хореографії поруч з будинком», або «Ти хочеш це дизайнерське плаття на випускний, але сім’я не може собі дозволити купити його. Давай будемо розглядати більш бюджетні варіанти – в межах двох тисяч».

yak_domovitisya_z_pidlitkom2

Яких домовленостей варто уникати

Дуже важливо дотримувати баланс між правами і обов’язками підлітка. Потрібно, щоб ваша дитина чітко розуміла, про що домовитися можна, а про що ні за яких обставин не можна. Наприклад, до обов’язків дитини відносяться:

  1. Відвідування шкільних занять.

    Відвідування шкільних занять – це обов’язок, тому домовлятися з підлітком про пропуск уроків без поважної причини не варто.

  2. Домашні обов’язки.

    Ви можете домовитися, як саме їх виконання розподіляється між членами сім’ї, чи можна в певні дні мінятися цими обов’язками, але не повністю відлучати підлітка від господарських справ.

  3. Сімейні традиції і свята.

    Не варто домовлятися і про відмову підлітка брати участь у сімейних традиціях, якщо вони у вас є. Приміром, передноворічний сімейний похід в розважальний парк чи традиція збиратися за вечерею з усіма родичами на дні народження батьків повинні проходити у присутності підлітка, якщо так у вашій родині ведеться вже давно.

  4. Шкідливі звички.

    Також не можна укладати з підлітком договори щодо тих речей, які небезпечні для нього або можуть зашкодити його здоров’ю. Тут батьки повинні дотримуватися чіткої позиції і не дозволяти собі відходити від неї. Не варто домовлятися, що ваша дитина не буде палити, якщо ви купите їй новий комп’ютер.

Домовлятися з підлітком варто про такі речі, які розвивають в ньому самостійність, розкривають його таланти і можливості. Тоді ви зможете залишитися другом своїй дитині, але не втратити авторитет як батьки.