Виховання дітей

Стереотипи «чоловічого» і «жіночого» виховання

stereotipi_u_vihovanni

Поведінкові стереотипи залежно від статевої приналежності склалися давно. Вважається, що чоловік повинен бути активним, навіть агресивним, щоб створювати щось нове і вдосконалювати світ. Жінка має бути слухняною і тихою берегинею сімейних цінностей. Вона повинна займатися дітьми, в той час як чоловік працює.

Стереотипи живі і в наш час, незважаючи на зміну гендерних ролей обох статей. Сучасні чоловіки і жінки часто володіють однаковими професіями, реалізують свій професіоналізм в одній і тій же галузі знань. Можна зустріти і дуже тихих чоловіків, і, на противагу їм, ініціативних, рішучих жінок, які задоволені своєю долею. У кожній людині є чоловічі і жіночі риси. Якщо домінують чоловічі якості характеру, ми побачимо зразок сильного, вольового, активного людини.

Переважання характерних жіночих якостей робить людину м’якою, емоційною, щиросердною, щирою і господарною. Рівна кількість чоловічих і жіночих рис мабуть найкраще впливає на особистість. Такі люди краще пристосовуються до мінливих життєвим обставин, вони комунікабельні і відкриті для всього нового. Всі ці пристосовницькі навички їм доступні за рахунок великого діапазону прийнятних для них варіантів поведінки. Однак таку особистість легко зламати ще в дитинстві, нав’язуючи жорсткі стереотипи.

hlopchik_z_lyalkoyu

Син взяв не ту іграшку

Ще до того, як дитина народиться, мама, яка заздалегідь дізналася стать дитини, може стверджувати: «Дочка красуня буде – всю мою красу випила» або «Так штовхається – буде сильний, міцний мужик!». У дитячій хлопчика поклеють шпалери з кораблями і літачками, в кімнаті доньки – з квітами. Хлопчикові подарують машинку, дівчинці – набір іграшкової посуду.

Виховання хлопчиків – тонкий, майже ювелірний процес. Помітивши, що син грається з лялькою, переодягає її і годує обідом, батьки можуть занепокоїтися і заборонити такі ігри. Тим часом, ігри, позбавлені жорстокості, де треба не перемагати, а взаємодіяти (ляльки і ведмедики можуть посваритися, а потім помиритися), розвивають в дитині уміння спілкуватися і врегулювати конфлікт. Крім того, нашим чоловікам явно не вистачає м’якості, дбайливості, господарності. У цьому випадку у хлопчика з’явиться шанс стати по-справжньому хорошим сім’янином, збільшиться шанс отримати престижну посаду керівника за вміння керувати складною ситуацією і знаходити вихід із, здавалося б, безвихідного становища.

posluh_abo_unikalnist

Послух або унікальність

Виховання дівчаток теж не позбавлене своїх особливостей: часто дорослі жінки, ставши успішними і незалежними, з ненавистю згадують докірливу фразу, яку неодноразово чули у своєму дитинстві після бійок і непослуху: «Ти ж дівчинка!» – Говорили дорослі. Згадують дами її в той момент, коли не зважуються попросити у начальника підвищення зарплати, запропонувати власний проект. У підсумку, їх обходять на повороті чоловіки, яких у дитинстві не змушували підкорятися.

Деякі жінки часом шукають витоки чоловічої неповаги до жінки. А він надійно схований у самому дитинстві, коли хлопчик чує від батьків: «Ну що ти розплакався, фу! Ведеш себе, як дівчинка!» Погодьтеся, коли ця фраза вживається з різних приводів – «не люблять футбол тільки дівчата», «бояться тільки дівчатка » і т.д. – То сприймати жінок, як рівних собі, чоловік, ставши дорослим, ніколи не буде. Втім, і дівчинці можуть сказати: «Тільки хлопчаки так брудняться!», і вона, чистенька, почне вважати себе кращою за бруднуль-хлопчаків. Ось де ховається корінь нерозуміння чоловіків і жінок. Виховуючи дітей, відмовтеся від протиставлень за статевою ознакою.

Нехай йде своєю дорогою

Кожна дитина індивідуальна, і підганяти її під ваші уявлення про «ідеальну жінку» або «справжнього чоловіка» немає ніякого сенсу. Тим більше, що ці поняття дуже розмиті: справжніми чоловіками можуть бути і солдати, і кухар, і університетський професор, і піаніст, хоча ведуть вони себе зовсім по-різному. Те ж стосується і жінок. Дозвольте дитині вибрати свій гендерний образ, не позбавляйте її власного шляху. Нехай малюк побачить, що тато може мити посуд і прасувати білизну, а мама водить машину.

Важливо, щоб в батьківських розмовах, які відбуваються на очах дитини, були відсутні негативні характеристики, що починаються зі слів «всі жінки …» або «всі чоловіки …». Синові подобатиметься рости хлопчиком, а дочці – дівчинкою, але при цьому вони не стануть ображати чи зневажати протилежну стать. І тоді, можливо, нам не доведеться вірити в легенду, що чоловіки і жінки живуть на різних планетах – хто на Марсі, хто на Венері.