Розвиток дітей

Перший місяць життя дитини

pershii_misyac_zhittya_ditini

Перший місяць життя – це час найважливіших відкриттів і звершень: дитина, яка навчилася хапати долонькою брязкальце, гідна більшої поваги, ніж лауреат Нобелівської премії.

Але саме в цей період малюк вимагає найбільшої уваги, ретельної турботи і догляду. Батькам в перший рік життя їхньої дитини доводиться вирішувати найрізноманітніші завдання, більшість з яких досить специфічні.

pupkova_ranka

Перший місяць життя дитини: пупкова ранка

Місце, колишній канал зв’язку між мамою і малюком, цілком може перетворитися на найширші ворота для проникнення в маленький організм різних інфекцій. Головне – забезпечити гігієну, чистоту і сухість пупкової ранки до повного загоєння. Підсихаючі скоринки можна видаляти при щоденній обробці перекисом водню: кілька крапель перекису размягчать їх, і тоді скоринки можна акуратно зняти ватною паличкою. Якщо з’являється нагноєння, ранку необхідно обробити спиртом. Ну і, звичайно, не забуваємо про розчин зеленки.

vugrgi_v_novonarodzhenih

Перший місяць життя дитини: вугрі, лущення шкіри, себорея

У новонароджених часто бувають білі вугрі на обличчі і тілі. Це не привід для занепокоєння: тижнів через два вони пройдуть самі. На третьому-четвертому тижні може з’явитися червоний жирний висип і лущення на окремих ділянках тіла. Це теж нормально: шкіра дитини ще не навчилася контролювати виділення жиру. Догляд найпростіший: стежте, щоб малюк не дряпав ручками чутливі місця і кілька разів на день умивайте його з дитячим милом. Якщо висип не пройшов і перемістився на волосяну частину головки, краще порадитися з лікарем, не ризикуйте здоров’ям дитини: можливо, це алергія на молоко або суміш. Якщо на голівці з’являються невеликі лусочки, схожі на лупу, це теж через надлишок виділень шкірних залоз. Спробуйте знімати їх м’якою щіточкою для волосся. Якщо лусочок багато і вони засохли, допоможе тепла соняшникова олія: робимо на ніч компрес, а вранці просто миємо голову з милом. Має допомогти.

kupannya

Перший місяць життя дитини: купання

Купати дитину необхідно щодня, найкраще ввечері. По-перше, це чи не найважливіша гігієнічна процедура, а по-друге, дітям, як правило, це дуже подобається. Після купання малюки з апетитом їдять і міцно засинають. Температура води повинна бути приблизно 32-37 градусів. Добре додавати у воду відвар чебрецю та ромашки, він дуже корисний для шкіри.

strizhka_nigtiv_u_novonarodzhenogo

Перший місяць життя дитини: стрижка нігтів

Поки малюк не навчився контролювати рухи своїх ручок, нігтики є для нього реальною небезпекою: подряпатися, поранити очі, наприклад. Тому уважно стежте за їх довжиною і вчасно підрізайте. Найзручніше, до речі, доглядати за нігтиками, поки дитина спить. Тільки будьте дуже обережні, щоб випадково не поранити тоненьку шкіру – якщо малюк прокинеться від раптового болю, буде ціла трагедія. Ну а якщо все-таки поранили, не панікуйте – притисніть до ранки проспиртовану ватку. Навіть якщо манікюр обійшовся без ексцесів, нешкідливо буде обробити кінчики пальців зеленкою – про всяк випадок.

zmina_pidguznika

Перший місяць життя дитини: зміна підгузників і підмивання

Памперси, підгузники або вільне сповивання – це кожна мама вирішує для себе сама. Дитині, чесно кажучи, все одно, якими методами підтримується гігієна і комфорт її попки, для неї головне бути чистенькою і сухою. А це означає – вчасно перепеленаною і вимитою. Підмивайте дівчаток у напрямку від животика до спини, щоб не занести мікроби з прямої кишки. Хлопчикам напрямок, в принципі, не важливий – тільки крайню плоть не треба зрушувати. Час від часу дозволяйте малюкові полежати або поспати з голою попкою: повітряні ванни дуже корисні для шкіри і до того ж це прекрасний початок загартовування.

prasuvannya_i_prannya_dityachogo_odyagu

Перший місяць життя дитини: прання та прасування

Дитячий одяг, пелюшки і підгузники треба дуже ретельно прати і вдвічі ретельніше полоскати. Полощуть дитячі дрібнички не менш п’яти-семи разів, ретельно вимиваючи з волокон мильні пластівці: спочатку в теплій воді, а потім в зовсім холодній, щоб залишки мила згорнулися. У перший місяць життя прасуємо пелюшки-сорочечки з обох сторін: пам’ятаємо про небезпеку занесення інфекції в пупкову ранку!

sterilizaciya_posudu_dlya_nemovlyat

Перший місяць життя дитини: стерилізація посуду

Поки дитині не виповнилося півроку, обов’язково стерилізуємо всі її пляшечки-поїлочки й соски-пустушки. Можна кип’ятити в спеціально відведеній каструльці, а можна купити паровий стерилізатор. Травна система у дітей сформована поки не до кінця, а нам зовсім не потрібні вічні діареї та молочниця? Тому миємо і кип’ятимо, піклуючись про здоров’я дитини. І ніяких чистячих засобів, крім соди: рідина для миття посуду цілком може викликати алергію.

Перший місяць життя дитини: візити сторонніх

Звичайно, після повернення з пологового будинку до вас зачастять родичі і друзі, щоб помилуватися на маленьку людинку. Але такими візитами бажано не зловживати в перші місяці, особливо в осінньо-зимовий період. Рідня ще встигне і поняньчити, і потискати малюка, і розцілувати його хоч сто разів. Але зараз вам абсолютно ні до чого трястися від страху і гадати – чи є черговий велелюбний родич носієм грипу або герпесу. Добре б звести такі контакти до мінімуму в перші місяці, здоров’я дитини дорожче.

Перший місяць життя дитини: режим годування і сну

Режим – це прекрасно, але тільки не для новонародженого. Років двадцять тому педіатри рекомендували привчати дітей до режиму змалечку: годувати строго по годинах, наприклад. Зараз всі сходяться на думці, що користь цього вельми сумнівна. Тому в перші місяці життя мама живе за розкладом малюка, а не навпаки. Однак у якійсь мірі організувати розпорядок дня мама все-таки може: не годувати по годинах, а купати і гуляти щоразу в певний час. А після купання і прогулянок малюк, як правило, хоче їсти і спати – ось вам і режим. І мамі легше, і дитині не зашкодить.

Перший місяць життя – період, безумовно, непростий, багатий на хвилювання і переживання. Однак кожна мама повинна пам’ятати: те, що зараз відбувається з її малюком, – абсолютно нормально, через такі непрості випробування свого часу пройшли ми всі. Тому ніколи не впадайте в паніку, а в міру сил допомагайте маленькому героєві на цьому шляху, піклуйтеся про нього і будьте завжди поруч.