Розвиток дітей

Дитина не хоче говорити, що робити

movlennevii_rozvitok_ditini

Усі батьки дуже переживають через те, що їхня дитина з якихось причин «не хоче» говорити. Звичайно, при затримці розвитку мови необхідно звернутися за допомогою до фахівця. Пройти тестування у нейропсихолога і слідувати рекомендаціям лікарів. Але є можливість стимулювати розвиток мовлення, починаючи з народження.

Щоб малюк вчасно заговорив і, більше того, захотів говорити, практично з перших днів життя йому потрібно розвивати дрібну моторику пальців рук (не слід плутати з розвитком загальної моторики). Доведено, що якщо рухові навички пальчиків розвинені відповідно до віку, то і мовленнєвий розвиток знаходиться в межах норми і, відповідно, навпаки.

Що таке дрібна моторика

Дрібна моторика (від латинського motus – рух) – рухова активність організму або окремих органів. Дрібна моторика починає розвиватися з моменту народження. Дитина мимоволі хапає те, що їй дають дорослі, далі вчиться тримати предмет, перекладати з руки в руку, з віком дрібна моторика ускладнюється.

Говорячи дрібна моторика, фахівець має на увазі не просто рухи, а певну послідовність рухів – у своїй сукупності вони потрібні для виконання будь-якої певної задачі. Під дрібною моторикою мається на увазі рух дрібних м’язів тіла. Здатність користуватися дрібними предметами: втягати нитку в голку, взяти намистинку і перекласти її з місця на місце, написати букву, застебнути шпильку.

Мимоволі виникає питання: «Як все це може бути пов’язано з мовою?».

Пов’язано, і не тільки з мовою. Дрібна моторика пов’язана з такими вищими властивостями психічної діяльності організму, як увага, мислення, оптико-просторове сприйняття (координація), уява, спостережливість, зорова і рухова пам’ять.

Залежно від того, як відбувається розвиток дрібної моторики в ранньому дитинстві, формуватимуться всі подальші навички, які пов’язані з використанням точних, координованих рухів кистей і пальців, які необхідні не тільки, щоб застібати гудзики і шнурувати шнурки, але й для освоєння професійних навичок . Дрібна моторика є тим фундаментом, на який спирається весь подальший розвиток людини.

3271_dribna_motorika

Як розвивати дрібну моторику і з якого віку варто починати цим займатися

Розвивати дрібну моторику можна з перших днів життя. Робиться це за допомогою масажу пальчиків і кистей рук малюка. Граючи з ним, обов’язково давайте йому триматися за ваші теплі пальчики.

Коли малюк трохи підросте і почне брати в руки брязкальця, намагайтеся їх купувати з різною структурою ручки (гладкі, хвилясті, з крапочками і ребристі) – це також сприяє розвитку дрібної моторики.

Коли малюк почне сидіти і добре маніпулювати з навколишніми предметами, зшийте самі полотняні подушки і наповніть їх різними за структурою крупами (гречка, рис, пшоно, горох).

Згадайте ігри з дитячою долонькою «Сорока-ворона кашу варила», «Ладки» та інші віршики-потішки – ці ігри дуже хороші для масажу долоньки і пальчиків, а заодно і віршик вчиться.

Детальніше про пальчикові ігри читайте у статті Пальчикові ігри для дітей.

На сьогоднішній день в магазинах можна придбати їстівні фарби і пластилін, вони нешкідливі (раптом ви не встежили за дитиною, і вона вирішить спробувати). Використовуючи їх ви дасте дітям не тільки можливість творити з дитинства, але й нові матеріали.

Купуючи іграшки, не варто випускати з уваги м’ячики, кульки з різною поверхнею, великі пазли та іграшки-вкладиші. Головне правило у виборі іграшок – «Від простого до складного».

У будинку безліч різних предметів, які можуть зацікавити малюка, під батьківським контролем потрібно йому дозволяти досліджувати навколишній світ, не бійтеся винаходити разом з дитиною нові ігри, нехай у вашому домі чайник стає паровозом, а ложка ударним інструментом. Головне – пам’ятати про техніку безпеки.

Читайте також “Як навчити дитину зав’язувати шнурівки” та підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.

Кілька прикладів ігор на розвиток дрібної моторики.

Чарівні шнурки

– за допомогою кольорових шнурків різної довжини запропонуйте дитині «малювати» різні візерунки. Намалюйте простий візерунок, закрийте дитині очі, нехай вона навпомацки вгадає, що за форма. Міняйтеся з дитиною, вона викладає фігуру – ви вгадуєте із закритими очима.

Снайпер

– візьміть різні по діаметру посудини і запропонуйте малюкові насипати в них різні крупи. Закрутивши банку, отримаєте брязкальце, граючи з ним, можна розвинути слух дитини (так звучить горох в банці, а так гречка). Граючись, розкажіть дитині про те, яка баночка повна, яка наполовину повна.

Крутилки

– запропонуйте дитині підібрати кришки до різних по діаметру горлечок і закрутити їх.

Входить і виходить

– пам’ятаєте мультфільм «Про Вінні Пуха»? Принцип такий же, тільки предметів варто взяти побільше і дозволити малюкові розібратися, які предмети можуть поміститися в інші.

Намисто для мами

– запропонуйте дитині зібрати намисто для мами, розмір намистин і шнурка залежить від віку дитини.

Сортування

– запропонуйте дитині розсортувати різні за формою макарони, ускладніть завдання, зав’язавши очі.

Дід Мороз

– запропонуйте малюкові обвести фломастерами, пастеллю і т. д. різні візерунки. Почніть з простих і переходьте до більш складних.

Лабіринт

– візьміть старі колготки, наповніть їх крупою і сховайте кілька іграшок, нехай дитина відшукає їх в «лабіринті». Можна використовувати каструлі, п’ятилітрові пластикові пляшки, пам’ятайте про безпеку.

Збори на прогулянку

– запропонуйте малюкові застібати і розстібати гудзики, кнопки, блискавки. Спочатку вибирайте одяг з великими застібками, далі переходьте до більш дрібних деталей в одязі.

Придумуйте ігри самі і пропонуйте займатися цим дітям. Заохочуйте їх ініціативу. У грі можна навчитися всьому без примусу.

. .

. .