Здоров'я дитини, Лікування дітей

Температура у немовлят

temperatura_u_nemovlyat

У всіх немовлят через недосконалість центру терморегуляції температура може бути вищою, ніж у старших діток. Відразу після народження у немовлят температура тіла 37,5 -38,0С. Через кілька годин після народження температура знижується на 1-1,5 градуса, а до 5-6 дня зупиняється приблизно на 37 градусах і є нормою для новонародженого.

Як виміряти температуру тіла у немовлят

Температура тіла у немовляти вимірюється кількома способами – в пахвовій западині (або паховій складці), в прямій кишці (ректально). Також з’явилися спеціальні соски-термометри, які вимірюють температуру в порожнині рота (орально). При оральному вимірюванні температура в нормі вище на пів градуса, ніж під пахвою або в паховій складці, а при ректальному відповідно вища на цілий градус.

termometri_dlya_nemovlyat

Останнім часом все більшої популярності набувають вушні інфрачервоні термометри. Їх переваги – це швидкість вимірювання всього 2-3 секунди, маленька похибка (всього 0,2 с) і абсолютна безпека (прилад не містить ртуті, скла, випромінювальних пристроїв). Термометр поміщають у вушний канал, і через кілька секунд результат видно на дисплеї. Такі термометри особливо зручно використовувати у немовлят, в яких досить проблемно виміряти температуру звичайним способом. Єдиний мінус вушних інфрачервоних термометрів – це їх досить висока ціна.

Особливості температури тіла у немовлят

Не варто вимірювати температуру тіла у немовляти відразу після їжі, купання, гімнастики або масажу – вона буде підвищеною! Дійсна температура буде приблизно через 15-20 хвилин після цих заходів.

Через нерозвинений центр регуляції температури немовлята дуже легко перегріваються або переохолоджуватися. Причому перегрівання зустрічається значно частіше. Якщо на градуснику температура тіла манюні трохи підвищена, то слід зняти з неї один шар одягу.

Температуру немовляти до 37,2С можна вважати нормою до 6 місяців. Однак все індивідуально, і температура дитини багато в чому залежить від швидкості основного обміну, у деяких малюків нормою може вважатися і температура 37,5. Однак дана температура буде вважатися нормою, якщо вона присутня при щоденному вимірі і умови, що ознак захворювань у малюка немає.

Враховуючи той факт, що обмінні (метаболічні) процеси відбуваються в організмі немовляти досить інтенсивно, то температура тіла при захворюванні підвищується досить швидко. І якщо у малюка на градуснику 38,0С, то через півгодини вони перетворяться в 39,5С. Так само ще однією особливістю у немовлят є виникнення так званих фебрильних судом при підвищенні температури тіла вище 38,0С. Тому знижувати температуру слід якщо цифри на термометрі вище 37,5 С.

Причини підвищення температури у немовлят

  • перегрів немовляти (у тому числі і тепловий удар).
  • захворювання дитини (ГРВІ, кишкові інфекції, стоматит та ін.).
  • прорізування зубів.
  • реакція на щеплення.
  • реакція на стрес.
  • алергічна реакція.
  • неврологічні причини.

У будь-якому випадку необхідно спостерігати за малюком, у якого відзначається підвищення температури тіла. Якщо причиною цього є захворювання, то у дітей швидко розвивається інтоксикація (малюк млявий, апатичний, відмовляється від їжі) і з’являються інші симптоми.

Коли починати збивати температуру у немовляти і як

Якщо у малюка до 6 місяців підвищена температура тіла вище 37,5 С, то це привід для негайного звернення до лікаря. Не слід чекати поки температура підніметься до 38,5, починати лікування потрібно з жарознижуючих засобів.

В даний час не отримано жодних доказів, що під час підвищеної температури виробляється більша кількість антитіл (лікувальних імуноглобулінів), і чим вище температура – тим активніше організм дитини бореться з інфекцією. Це застаріла думка, і зараз вона вважається необгрунтованою. Навпаки, фебрильна температура (вище 38,0С) може стати причиною появи у дитини судом, і до того ж сили дитини при високій температурі швидко виснажуються.

yak_zbivati_temperaturu

Перше, що необхідно немовляті з підвищеною температурою – це часте пиття. Підвищення температури тіла сприяє виникненню зневоднення організму малюка, так як у нього прискорене дихання і посилене потовиділення. Тому одне з головних завдань батьків при високій температурі поїти дитину водою (навіть якщо вона на грудному вигодовуванні). Пропонуйте дитині водичку кожні 15-30 хвилин, вона вип’є стільки, скільки їй потрібно. Врахуйте, що чим сильніше потіє дитина і тепліше в приміщенні, тим більше води їй потрібно. Для пиття може бути використаний так само дитячий чай, компот із сухофруктів, відвар родзинок. Температура пиття повинна бути приблизно така ж, як температура тіла дитини (так вона найбільш швидко всмоктується з шлунково-кишкового тракту).

Також малюкові необхідне прохолодне повітря в кімнаті (не більше 20 градусів). Якщо дитина пропотіла її необхідно переодягнути в сухий одяг. Повітря має бути прохолодним, а одяг відповідно – теплим.

Фізичні методи охолодження – обтирання з горілкою, оцтом, загортання в мокре простирадло – не повинні використовуватися у малюків. Такі методи тільки стимулюють спазм судин шкіри і погіршують потовиділення. РОЗТИРАННЯ ШКІРИ З ОЦТОМ АБО ГОРІЛКОЮ НЕБЕЗПЕЧНО ДЛЯ НЕМОВЛЯТ!

Для зниження температури у дітей до року використовується 2 препаратb – парацетамол («Панадол-бебі», «ефералган бебі») та ібупрофен («Нурофен»). Аспірин протипоказаний дітям до 12 років, через можливі ускладнення (синдром Рея – гостра жирова дистрофія печінки). Можна використовувати як ректальні свічки, так і сироп. Особливо хороший ефект справляють препарати на основі парацетамолу при ГРВІ.

Використовувати жарознижуючі препарати потрібно лише при підвищенні температури тіла. Планове використання (заздалегідь по годинах) не слід використовувати. Парацетамол та ібупрофен без огляду лікаря слід давати не більше 4 разів на день і не більше 3 днів поспіль.

Тільки лікар зможе встановити причину підвищення температури у немовляти. Можливо потрібно буде поспостерігати за малюком в динаміці, щоб встановити точний діагноз. Якщо у малюка з підвищеною температурою памперс залишається сухим більше 4 годин, відзначається западіння тім’ячка або дитина різко загальмована це привід для термінового виклику невідкладної допомоги.