Здоров'я дитини, Лікування дітей

Молочниця у немовлят. Причини, прояви, лікування

molochnicya_u_nemovlyat

Молочниця у немовлят, як не дивно, не є рідкісним винятком. Як правило, цим захворюванням хворіє більшість новонароджених та грудних дітей, адже заразитися нею можна всілякими способами, наприклад, при недотриманні правил гігієни під час годування грудьми, при ослабленому імунітеті, а також у разі зараження дитини при проході через родові шляхи матері.

У немовлят молочниця може з’явитися вже в перші ж дні життя. Найбільше поширення має ураження слизової рота.

Дане захворювання є запального типу, провоковане дріжджовими грибками, що відносяться до роду Candida. Дані грибки є патогенними умовно, оскільки присутні в організмі будь-якої людини (статеві шляхи, кишечник, порожнина рота) і активізуються лише за наявності відповідних умов для розмноження.

Як проявляється молочниця у немовлят?

Найчастіше молочниця у новонароджених дітей проявляється у вигляді білого нальоту на слизових оболонках рота, язика, ясен і внутрішніх сторонах щік, при знятті якого на пошкоджених ділянках залишається невелике почервоніння або подразнення. Дитина може реагувати занепокоєнням, небажанням їсти, порушеним режимом сну.

Кандидоз (молочниця), що виник на слизових оболонках, в більшості випадків комбінується з появою попрілостей на попці малюка – це розвиток пелюшкового дерматиту. Причина криється в ураженому кишечнику і шлунку.

Молочниця, як інфекційне захворювання, поширюється по шкірних покривах і слизовій на сусідні органи. Кандидоз орального виду при несвоєчасному лікуванні трансформується в хронічну форму, що загрожує алергією і зниженням імунітету, хоча сам факт появи молочниці вже є сигналом про існуючі проблеми, пов’язані з порушеннями в імунній системі.

Причини молочниці у немовлят

Багаторічні спостереження дозволяють виділити основні причини, що впливають на виникнення молочниці у немовлят.

Джерелом грибка може бути мама дитини. Так як кандида, будучи умовно патогенним мікроорганізмом, присутній у піхві кожної жінки і може почати розмноження на тлі вагітності або інших супутніх чинників (низький імунітет, поглинання великих обсягів солодощів, прийом антибактеріальних медикаментів), то інфікування може відбутися в процесі пологів.

Основним фактором, що впливає на захворювання новонародженого молочницею, є низький імунний захист організму, що виникає внаслідок вродженого імунодефіциту або важкого захворювання інфекційного типу. Збій у роботі шлунку або кишечника, змінений гормональний фон, прийом антибіотиків сприяє порушенню мікрофлори в організмі малюка і дає поштовх до розвитку молочниці.

Погана стерилізація пляшки, пустушки і ложки також може викликати молочницю слизової рота. Також переносником збудника може служити медперсонал пологового будинку при наявності дефектів у догляді за немовлятами.

Побутова пилюка, дуже сухе і тепле повітря в приміщенні, брак свіжого повітря, перегрів дитини викликають сухість у роті, що впливає на властивості захисного характеру слини і як наслідок створюється комфортне середовище для розвитку грибка.

Профілактика молочниці у немовлят

Кращим лікуванням молочниці у новонароджених і грудних дітей, звичайно, є її профілактика. Для цього слід дотримуватися елементарних правил гігієни: в обов’язковому порядку стерилізувати весь посуд, з яким контактує немовля, в тому числі соски і пустушки, а також, якщо малюк знаходиться на грудному вигодовуванні, щоразу проводити гігієну сосків за допомогою слабкого розчину соди або спеціальних засобів для годуючих мам. Крім того, кожен раз після годування, давайте дитині кілька ложечок кип’яченої води. Вона допоможе змити залишки їжі і запобігти появі хвороботворних мікробів.

likuvannya_molochnici

Лікування молочниці у немовлят

Якщо грибок Candida почав чинити негативний вплив на організм немовляти. Те першою дією мами є звернення до педіатра за консультацією. Тільки лікар може підтвердити наявність захворювання і почати лікування, засноване на двох напрямках: усунення факторів, що сприяють поширенню молочниці і призначення заходів для безпосередньої боротьби з грибком.

Загальні рекомендації при молочниці у немовлят:

  • Повторна стерилізація всіх предметів (кип’ятінням), що контактують з дитиною, усунення можливих факторів стресу.
  • Регулярне видалення нальоту в роті ватним тампоном, змоченим 2% содовим розчином (чверть чайної ложки, розведеної в 200мл кип’яченої води). Можна використовувати аптечний розчин або крем протигрибкової дії.
  • Перед початком годування обробляйте соски наявними розчинами, а після харчування рот малюка.
  • Приділяйте більше часу прогулянкам на повітрі, вранці робіть дитині масаж і зарядку. Це зміцнить імунітет і не дасть кандидозу розвинутися в пневмонію грибкового виду і сепсис.
  • Краще використовувати підгузники з марлі, хоча б до одужання. Їх потрібно частіше міняти, щоб грибок не мав можливості розмножуватися і кип’ятити при пранні.

Використовувати будь-які препарати без призначення лікаря небезпечно!!!

При нормальному функціонуванні імунної системи новонародженого, молочниця зазвичай проходить до шести місяців. Якщо ж проведене лікування не дало потрібного результату, обов’язково слід провести повне обстеження організму дитини, щоб виключити патологію розвитку всієї імунної системи.