Дитяче харчування

Особливості харчування дітей раннього віку в осінньо-зимовий період

osoblivosti_harchuvannya_ditei_rannogo_viku_v_osinno-zimovii_period

Головне завдання дбайливої мами з настанням осінньо-зимового періоду – дотримуватися правильно організованого харчування малюка, яке дасть молодому організму додаткові сили. У холодну пору року необхідно зробити особливий акцент на різноманітності продуктів, які споживає дитина. У обов’язкове меню повинні бути включені м’ясо, риба, свіжі овочі, фрукти, зелень, ягоди – в сирому, замороженому вигляді або у складі дитячих пюре і сумішей.

8815_grudne_vigodovuvannya

Грудне годування – найкращий захист

Якщо малюк ще перебуває на грудному вигодовуванні – прекрасно! Жіноче молоко містить білки, жири, вуглеводи, різноманітні мікроелементи, вітаміни, мінерали. Крім того, що воно дає дитині необхідні речовини для росту і розвитку, грудне молоко містить цілий ряд речовин, які зміцнюють імунний захист малюка, що дуже доречно, коли навколо суцільні епідемії.

Годуючим мамам рекомендується вживати фрукти й овочі, обов’язково включати в щоденний раціон м’ясо або рибу, молоко і молочні продукти. Незайвим буде ще раз нагадати мамам про те, що продукти як для себе, так і для малюка, необхідно вибирати тільки біорганічні! Нехай вони коштують трохи дорожче, зате гарантують, що в дитячий організм не потраплять шкідливі хімічні добавки.

myaso_i_riba

Навіщо нам м’ясо і риба

Для дітей, які вже стали харчуватися самостійно, в осінньо-зимовий сезон можна готувати окремі страви з м’ясом або купувати м’ясні баночки з харчуванням. М’ясо – основний постачальник тваринного білка, необхідного для росту організму, особливо, в період, коли той піддається зовнішнім стресам – холоду, атакам бактерій і вірусів, нестачі сонця. Для дитячого харчування найкраще підійдуть яловичина, телятина, нежирна свинина, курка. Яловичина – ідеальний вибір для зимового часу: вона легко засвоюється організмом і при цьому містить фосфор, кальцій, магній, залізо, кальцій та інші корисні речовини. До 1,5 років м’ясо краще давати дитині в протертому вигляді. Після 2 років м’ясо можна вже запікати і тушкувати.

Користь риби анітрохи не менша, ніж м’яса. У ній містяться білки, вітаміни А і D, що сприяють росту дитини, фосфор, кальцій, калій, цинк, йод, залізо. Крім того, риба засвоюється організмом краще аніж м’ясо. Якщо риба готується в домашніх умовах, необхідно перевірити, чи не залишилося в ній навіть найменших кісток!

Овочі стануть смачним і корисним гарніром до риби і м’яса. Можна давати їх у свіжому вигляді, купувати заморожені або скористатися готовими овочевими пюре, які економлять мамам багато часу і містять продукти, які не завжди можна знайти у звичайному магазині, наприклад, гарбуз або цвітну капусту.

У холодну пору року корисна картопля, яка забезпечує організм аскорбіновою кислотою і містить багато калію. Доступні для всіх капуста, морква і буряк – джерело клітковини. Морква також містить каротин, для кращої засвоюваності якого моркву краще відварити.

Якщо дитина вже добре пережовує їжу, овочі найкраще давати йому в цілісному вигляді, так як в цьому випадку вони зберігають більше корисних властивостей. Причому робити це можна не тільки під час обіду або вечері, але й протягом усього дня, наприклад, в перерві між іграми запропонувати дитині лист салату або гілочку петрушки.

Цибулю з часником не люблять багато дорослих, що вже й говорити про маленьких діток! Однак в осінньо-зимовий сезон вони особливо необхідні нашому організму, оскільки володіють яскраво вираженою протимікробною дію. Вводити в раціон малюка цибулю і часник можна з 9 місяців, додаючи їх у процесі готування в супи, другі страви і пюре. Вживати цибулю і часник у сирому вигляді можна дітям тільки з 3 років.

molokoprodukti

Молочні ріки

Користь молока і молочних продуктів для людей різного віку важко переоцінити. У молоці міститься необхідна для роботи нирок, серця і печінки лактоза, різноманітні жирні кислоти, вітаміни групи В, А, Е, К.

Регулярне вживання молока сприяє формуванню дитячого скелета, розвитку інтелекту, посиленню ферментативної і секреторної діяльності шлунково-кишкового тракту. Тепле молоко з невеликим додаванням меду добре допомагає при порушеннях сну і зайвої збудливості. Звичайно, корисніше всього непастеризоване молоко прямо «з-під корови», але в міських умовах добути його практично неможливо. Крім того, давати дітям непастеризоване молоко не рекомендується через можливість зараження небезпечними бактеріями. Краще вже втратити в процесі пастеризації частину корисного вмісту, зате убезпечити дитину від шкідливих мікроорганізмів, тому молоко слід купувати в магазинах, а якщо в дома з’явилося парне молоко – відразу прокип’ятити протягом декількох хвилин.

frukti

Налягаємо на фрукти

Залишився ще один пункт, який лежить в основі повноцінного харчування малюка – фрукти і ягоди. Зазвичай в перші місяці після літа організм дитини ще користується залишками вітамінів з тих фруктів, що вона з’їла за три сонячних місяці, але в осінньому, а тим більше зимовому раціоні вони все одно повинні бути присутніми.

Як і у випадку з овочами, не забороняється купувати заморожені фрукти і ягоди, але при цьому важливо уважно читати склад і перевіряти, чи не додають в суміші додаткові речовини для збільшення терміну зберігання. Та й чого вже там говорити, невідомо ким і невідомо де зібрані фрукти і ягоди не можуть зрівнятися з тими, що виросли у власному саду або на своєму городі, тому домашні заготовки стануть справжнім порятунком! Найкраще просто заморозити свіжі плоди і залишити їх зберігатися в холодильнику. Варення теж можна давати дітям, але бажано, щоб воно було приготоване за швидким рецептом, а не варилося кілька годин, адже користь від розварених ягід мінімальна.

Влітку всією сім’єю на дачі можна зайнятися збором шипшини, щоб потім висушити її і заварювати запашний чай. Ягоди шипшини містять вітамін С, калій, фосфор, залізо, магній, натрій, органічні кислоти і багато іншого. Багато вітаміну С також містять смородина, горобина, малина, апельсини та мандарини, сезон яких якраз настає взимку.

З введенням в раціон фруктів і ягід слід дотримуватися особливої обережності, так як їх передозування може призвести до серйозних алергічних реакцій. Свіжі фрукти можна давати дітям від 1-1,5 років, а найменшим потрібно готувати соки або компоти.

Повноцінне харчування, теплий одяг і люблячі батьки – ось секрет здоров’я і гарного настрою малюка, навіть якщо за вікном вирує негода!